Profily

Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Petra Pochmanová: stojí na začátku nové životní kapitoly. Z ČVUT skočila rovnýma nohama do světa.

Péťa už několik měsíců píše před své jméno Ing.☺ Podělila se s námi o zkušenosti, kterých během pěti a půl roku na ČVUT získala hromady, a to v nejrůznějších oblastech, protože ČVUT otevírá dveře ke spoustě možnostem. Stačí jen vstoupit a vybrat si.

Jakou fakultu a zaměření sis na ČVUT vybrala?

Které předměty tě čekaly a neminuly? Letos v lednu jsem dostudovala Fakultu stavební. První čtyři roky jsem dělala obor Architektura a stavitelství nebo prostě na „Áčko“, jak tomu na fakultě běžně říkáme. Po dokončení bakaláře jsem šla na navazující magisterský obor Budovy a prostředí (nebo taky takzvané. „Béčko“).

Áčko je takovou kombinací stavařských a architektonických předmětů, takže se člověk kromě počítání dostane i ke kreativnějším předmětům. Béčko se zaměřuje na stavební fyziku (tepelná technika, osvětlení a akustika) a technická zařízení budov („trubky“ – topení, voda apod.). Béčko, to jsou taky pasivní a nízkoenergetické domy. Pro Béčko se bude hodit nějaký vztah k fyzice, ale já a fyzika nejsme velký kamarádi a Béčko mě i přesto opravdu bavilo.

 

Čím tě oslovily obory na stavárně?

Na Áčku mě lákala kombinace počítání a kreativity. Člověk během těch čtyř let bakalářského studia projde řadou různých předmětů, a tak získá poměrně pestré znalosti. Já jsem ale během studia zjistila, že přeci jen radši počítám, než abych architektonicky navrhovala domy. Takže jsem po čtyřech letech, kdy končí bakalář, využila příležitosti a zběhla na „Béčko“, které je víc o počítání, než o architektonickém navrhování. Poslední ročník studia se mi líbil nejvíc! Bylo nás na oboru jen pár, vše bylo daleko osobnější.

 

Z ČVUT na zkušenou do Německa

Ve třeťáku jsem na rok vyjela studovat do Německa. Byla jsem v Drážďanech a bylo to tam úžasný. Škola teda nebyla úplně odpočinek, ale bylo nás tam víc cizinců, tak jsme se vzájemně podporovali. Ale čas na party se samozřejmě našel taky ☺. Kromě lepší němčiny jsem si na studijním pobytu hlavně vyzkoušela, jaké to je být sama v cizí zemi, jaké to je, když si musím všechno zařídit sama. Prostě to byl takový kurz samostatnosti.

 

A co studenské aktivity na ČVUT? Aneb maximálně mezinárodní život v Praze

Během celého studia jsem byla ve studentské organizaci ISC – International Student Club, která se stará o zahraniční studenty, kteří přijíždějí na stáž na ČVUT. Chystáme pro ně pestrý program – výlety, párty atd. Je to skvělá příležitost, jak se potkat se zahraničními studenty, procvičit a zdokonalit si cizí jazyky a zkusit si něco zorganizovat. Vysoká škola by neměla být jen o studiu odborných předmětů. Právě ISC je skvělá příležitost, jak si ho zpestřit! Byla by škoda toho nevyužít!

 

Jaké máš uplatnění se svou specializací?

Už během školy a po jejím skončení? S prací při studiu nemám osobní zkušenosti. Většina spolužáků ale pracovala obvykle v oboru a našli ji bez problémů, většinou přes známý. Full-time job jsem našla rychle přes kamaráda. Místo jsem měla zajištěné už před státnicema. Pracuju přímo v oblasti stavební fyziky, takže jsem se ani nemusela odchýlit od mého zaměření.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.