Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


„Neustále se učím nové věci,“ říká mladá softwarová inženýrka z Ruska

Ksenia Ponomareva pochází z Ruska. V Praze vystudovala obor Aplikované informatiky na ČVUT. V současné době pracuje jako softwarová inženýrka v CA Technologies.

Co tě přivedlo do Prahy?

Vždycky jsem snila o tom, že se přestěhuji do Evropy. Odjakživa mě bavilo poznávat lidi z různých koutů světa, jejich mentalitu a světonázor. V mém rodném městě v Novosibirsku je poměrně málo příležitostí k tomu střetávat se s jinými kulturami, protože k nám zrovna moc cizinců nejezdí. (smích) Tak jsem se přestěhovala do Prahy. Tady jsem začala studovat na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT. Studium bylo jedním slovem fantastické – měli jsme skvělé učitele.

Jak ses dozvěděla o CA Technologies?

Přes známého, který v CA pracuje. Neustále mi opakoval, jak je to tam super a jakou mají skvělou firemní kulturu. Navíc mi říkal, že pracovní příležitost v CA může odstartovat moji kariéru v softwarovém inženýrství. Z jeho vyprávění se zdálo, že jsou lidé ve firmě opravdu spokojení, protože někteří v CA pracují i přes 10 let. Tohle rozhodně něco o firmě vypovídá.

Jak probíhalo přijímací řízení?

Zajímaly mě aplikace, nové technologie a inovace a v CA zrovna v tu dobu otevírali novou pozici, která odpovídala mým představám a kterou jsem považovala za skvělou příležitost. Byla jsem pozvána na pohovor, který dopadl dobře. Nicméně jsem v tu dobu váhala, jestli chci odstartovat svoji kariéru jako programátorka. Náborový pracovník byl velice chápavý a dal mi týden na rozmyšlenou. Hledala jsem více informací o společnosti a o práci v CA jako takové. Vše, co firma nabízela, se zdálo být perfektní, ale já jsem si stále nebyla jistá tím, jestli je to ta pravá práce pro mě. Proto pro mě firma zorganizovala schůzku, na kterou přizvala také dvě programátorky. Hovořily o tom, jak vypadá pracovní den a co vše obnáší jejich práce. Toto setkání zcela změnilo můj náhled na programátory. Navíc jsem byla ohromena tím, že CA pro mě zorganizovalo společnou schůzku. Poté jsem si byla jistá tím, že v CA budu moci úspěšně odstartovat svoji kariéru. Pracovní nabídku jsem tedy nakonec přijala.

Co tedy konkrétně změnilo tvůj názor?

Rozhodně firemní kultura a vřelé vztahy na pracovišti. Navíc možnost rozvoje a kariérního růstu. Setkání s programátorkami mi opravdu otevřelo oči v tom, že CA je skutečně to pravé místo pro mě.

Co následovalo potom, co jsi nastoupila do CA Technologies?

Absolvovala jsem intenzivní dvouměsíční školení, během kterého mi byla představena společnost CA Technologies a její produkty. I teď se stále učím novým věcem. Proces učení vlastně nikdy nekončí. Platí to i u těch zaměstnanců, kteří v CA pracují několik let. Někdy se stává, že v průběhu analýzy kódu narazíme na nějakou překážku, se kterou jsme se ještě nesetkali, a musíme přijít na to, jak ji překonat. Zatím tedy studuji kódy, které již byly napsány a kterým musím opravdu porozumět, abych byla schopná je opravovat a vylepšovat. V práci mě vedou mentoři, kteří mě školí a předávají své pracovní zkušenosti, díky kterým se učím a posouvám dál. Všechny dveře jsou otevřené; kohokoliv v týmu se tak můžu na cokoliv zeptat, když si nevím rady. Všichni jsou velice ochotní zodpovědět všechny mé otázky a poradit mi.

Kolik je na pracovišti žen?

V našem týmu jsme čtyři. Ale záleží na produktu. Jiné týmy mají zase o něco více žen. Je všeobecně známo, že celkové procento žen v odvětví IT je velice nízké a je potřeba, aby se počet mužů a žen v této oblasti více vyrovnával. Stále nerozumím tomu, proč více žen nezvažuje získat vzdělání v oborech STEM a práci v IT. Zaměstnání v oblasti IT je velmi atraktivní a přínosné, neboť technologie pozitivně ovlivňují naše životy.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.