Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Mladí architekti se poprali s historií

Young Architect Award 2012 je soutěž pro mladé architekty, kteří tak usilují o titul nejlepšího začínajícího architekta. A letošní ročník bude opravdu náročný, nejen pro soutěžící, ale i pro porotu, tématem prací je totiž hledání ideální podoby veřejného prostoru v historickém kontextu, téma v současné době hodně diskutované a často kontroverzní.

Do letošního ročníku Young Architect Award 2012 se přihlásilo 61 mladých architektů a to nejen z Česka, ale i Slovenska, Slovinska a Belgie. Práce těch nejlepších pak vybere odborná porota a zveřejní na galavečeru stavebního veletrhu For Arch v září 2012. Soutěžní práce jsou velmi kvalitní a porota složená z generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczové, proděkana FUA TU v Liberci Jiřího Suchomela a dalších odborníků z předních architektonických ateliérů to opravdu nebudou mít jednoduché.

Víc tě možná bude zajímat, která místa si pro své práce architekti vybrali. Nejčastěji se objevovala Praha a Brno, ale návrhy se týkaly i Liberce, Plzně, Ostravy, Českého Krumlova a dalších více jak deseti českých měst. Pražské projekty řešily přeměnu Nákladového nádraží Žižkov, Michnova paláce na Kampě nebo například přestavbu největšího průmyslového funkcionalistického objektu v Praze, bývalé haly Kotlárny v Karlíně, na polyfunkční komplex s galerií, kavárnami a parkem. V Brně se architekti zaměřili na využití hlavního nádraží spolu s jeho okolím a neunikl jim ani zpustlý areál brněnské Zbrojovky.

Nezapomnělo se ani na otáčivé hlediště v Českém Krumlově, vytěžené lomy v Mikulově nebo na nové centrum v Liberci. Ne všechny projekty se však týkaly českých luhů a hájů. Objevily se práce řešící veřejné prostranství v Bratislavě, Valencii, Marseille, Záhřebu či Lublani.

Všechny projekty najdeš na webu soutěže, kde pro ně můžeš také hlasovat. Ten s největším počtem hlasů získá speciální Cenu veřejnosti Young Architect Award 2012. Hlasování se rozběhlo 19. července a potrvá až do 15. září.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.