Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Mars One. Bude u toho i studentka ČVUT?

Byla vybrána z 202 tisiců lidí z celého světa do užšího výběru 1058 uchazečů projektu Mars One. Je jí 24 let, studuje aplikovanou informatiku na Jederné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT. Lucie j ejednou ze dvou češek, která uspěla ve výběru nizozemské společnosti Mars One.

Z České republiky se do projektu přihlásilo devět nadšenců. Kolik jich ale opravdu postoupilo, to zatím nikdo přesně neví. Teprve z užšího výběru 1058 uchazečů bude vybráno 24 astronautů, kteří vytvoří šest čtyřčlenných týmů.


Materiál potřebný pro vybudování stanic na Marsu mají začít přesouvat bezpilotní moduly v roce 2022. První kolonizátoři by se měli přesunout v dubnu 2024. Sama cesta by astronautům zabrala 210 dní.


Odborníci projektu moc nevěří. Celý projekt by stál něco přes šest miliard dolarů. Nizozemský inženýr, který s projektem přišel, je ale optimista a doufá ve sponzory. Plánuje nepřetržitý videopřenos ze života kolonistů na způsob reality show, která by část cesty mohla zaplatit.


Když se Lucie ptali, jak si představuje život na Marsu, odpověděla: „Tak pravděpodobně tam budeme mít nějakou rutinu, bude to vyžadovat striktní disciplínu. Budeme se muset starat o ty systémy, které nám budou dávat podporu života. Takže generátory kyslíku, recyklátory a podobně. Budeme se muset starat o náš skleník, kde si budeme sami pěstovat potravu. Je možné, že tam budeme mít i ryby, takže nebudeme čistě na vegetariánské dietě. Pak bude potřeba oprašovat prach ze solárních panelů. Bude potřeba provádět nějaký výzkum, který budeme mít částečně předepsaný ze Země, částečně si ho možná budeme vyvíjet sami. A potom - volný čas tam budeme moci trávit, jak nás napadne.“ A co si o tom myslí její přátelé? „No, kamarádi mě bouřlivě podporují, což je úplně skvělá věc. Rodina zatím také podporuje takový zájem. Tak uvidíme.“


Nám nezbývá než Lucce držet palce, ať se dostane mezi 24 astronautů a splní se jí její sen.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.