Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Markéta Pokorná, odbornice na mořské dno pod ledem

To se hned tak nevidí, aby žena z Česka zkoumala mořské dno a rovnou v Arktidě. A kdo, že se může tímto prvenstvím pochlubit? Markéta Pokorná, absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze. Ze své polární expedice v Arktidě se sice už vrátila, ale ledu a sněhu se věnuje dál ve své doktorské práci na Univerzitě v Hamburku.

Markéta Pokorná se už delší dobu věnuje zkoumání mořského dna a nyní ve své doktorské práci zkoumá tloušťku mořského ledu a sněhu pomocí satelitních dat. Vskutku netradiční oblast výzkumu. Na ČVUT vystudovala Fakultu stavební obor Geodézie a kartografie. Ještě ve třetím ročníku získala roční stipendium v rámci programu Erasmus na Univerzitu v německém Hannoveru, konkrétně na Institut Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum. Když dostala v rámci studia nabídku se zúčastnit vědecké polární expedici do Arktidy, neváhala.

Během pětitýdenní expedice mapovala reliéf mořského dna pomocí speciální sondy, umístěné na ledoborci. Kromě svojí vědecké práce se věnovala focení, také si psala lodní deník a vzpomíná i na seznámení se s důmyslnými technologiemi používanými na lodi, jako např. získávání vody na sprchování atd. Na lodi se seznámila s novými lidmi, byl tu čas i na filmy, saunu, posilovnu, či plavání. Jediné, co Markétě scházelo, byla zeleň, tráva a stromy.

Kromě „výletu“ do Grónska se účastnila také dalších vědeckých expedic v Irsku, západní Africe a Kanadě. Nyní působí v Centru pro atmosférický a mořský výzkum na Univerzitě v Hamburku, kde pracuje na své doktorské práci v oboru oceánografie. V budoucnu by ráda spolupracovala s ministerstvem průmyslu a obchodu, které spravuje naše moře v severovýchodním Pacifiku.

V Německu strávila Markéta studiem několik let. Pozitivně hodnotí přístup profesorů ke studentům a také možnosti žen ve vědě, dostávají zde větší prostor, podporu i respekt ostatních kolegů. Vysoké technické školy pořádají také speciální dny otevřených dveří jen pro holky. Pomocí těchto „Girls Days“ se snaží vysoké školy nalákat děvčata ke studiu technických oborů a tahle taktika jim rozhodně vychází.

Studenti středních škol mají možnost zapojit se do různých oblastí výzkumu. To se Markétě zalíbilo, vzala iniciativu do svých rukou a zprostředkovala projekt Ice Climate Education 2007. Do této literární soutěže posílali studenti středních škol texty na téma globální oteplování. A první cena byla hodně zajímavá, cesta na Špicberky a letní kemp s přednáškami například o změnách klimatu.

Nedávno se Markéta vrátila z ročního pobytu v Antarktidě. Byla zde jako první a jediná Češka a spolu s osmi německými členy měla na starosti geofyzikální observatoř. Aby v nelidských podmínka přežila, musela projít školením na zvládání krizových situací, připravit se na dlouhodobou izolaci, absolvovala kurz přežití v Alpách a dokonce strávila několik týdnů okukování operačních zákroků v nemocnici. Nyní se krom své práce věnuje také psaní a přednášení o svých cestách, spolu s vystavováním fotek. A kam se Markéta chystá příště? Vypadá to, že příští plánovaná destinace je mořské dno v Norsku, kde by měla řídit speciální mořskou rolbu

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.