Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Lucie Fleková: Prozrazuje jak programuje svoje nová dobrodružství. A to nejen ty jaderně ČVUTí.

Lucka finišuje ve velkém stylu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Pracuje na projektu diplomky, který zajímá mezinárodní experty. Popisuje tu svoji cestu od prvního rozkoukávání až po dnešní zkušenou specialistku v oboru a cestovatelku srdcem i duší s kamarády po celé Evropě.

Volba mezi humanitní a technickou univerzitou, co přesně ses rozhodla studovat?

Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT studuju pátým rokem, konkrétně obor Softwarové inženýrství v ekonomii. Původně jsem plánovala jít na nějaké humanitní zaměření, při pohledu na nekonečné stohy knih, které bych se musela nabiflovat, mě ale nakonec zlákaly logické hádanky a hry, kterými mě jaderňáci oslovili u svého propagačního stánku. Přijímalo se, tak jako i dnes, bez zkoušek, takže volba byla jasná – zkusím to, uvidíme.

 

Co říkáš prostředí na fakultě?

Naši si tehdy mysleli, že jsem se zbláznila, a odhadovali moje šance maximálně na semestr. Opak byl pravdou – jaderka mě naprosto nadchla a ročník jsem, stejně jako později ty další, dokončila s prospěchovým stipendiem. Uchvátil mě rodinný přístup ke studentům, možnost diskuze s profesory – to, že konečně někdo oceňuje, když se student snaží logicky myslet a argumentovat, nebo i celý hravý přístup k matice a přátelská atmosféra u studia. Až na mě matika najednou začala bavit.

 

Dobré známky nejsou k zahození

Na základě dobrých studijních výsledků jsem získala evropské prospěchové stipendium od GE Foundation. Díky němu jsem si například popovídala s americkým velvyslancem v jeho rezidenci nebo se účastnila se studenty z různých koutů Evropy týdenní mezinárodní seminář v Budapešti o manažerských schopnostech – třeba o dobrém vystupování, jednání s kolegy a klienty, správné prezentaci nebo o tom, jak úspěšně absolvovat přijímací pohovor a na co si dát pozor u životopisu.

 

Vyjela si v rámci studia na ČVUT do zahraničí?

Ve třeťáku jsem se rozhodla vyrazit do světa. Aby to za něco stálo, vybrala jsem si pro svůj ERASMUS studijní pobyt univerzitu v Oulu v severním Finsku. Roční pobyt mi dal opravdu hodně – jiný způsob výuky (týmová práce na velkých projektech, průběžné konzultace s učiteli) a používání nových technologií mi zajistilo, že jsem hned po návratu byla přijata na prestižní místo v online agentuře. Díky zkušenostem ze studentského klubu International Student Club na ČVUT, kde jsem se naučila, jak organizovat různé aktivity (konference, veletrhy, výlety, párty atd.) i jak vést malý tým lidí, mi bylo umožněno nastoupit rovnou na místo projektové manažerky.

 

Finsko ti ale nestačilo...

No, a jak jsem si tak jednou seděla v práci, klikala po webu a přemýšlela, co dál, narazila jsem na online formulář pro studentské pracovní stáže v evropském výzkumném středisku CERN v Ženevě. Formulářík jsem si pro zábavu vyplnila a zapomněla na něj, ale po pár měsících najednou přišel e-mail, požadující další informace do užšího výběru. Začla jsem brát věci vážně. Na jaderce mi několik profesorů napsalo doporučení (za to jim dodnes děkuju), a tak se stalo, že jsem strávila parádní léto na tříměsíční stáži v CERNu jako programátorka na projektu ROOT.

V CERNu se mi podařilo získat další kontakty a na stáž navázat diplomovou prací na jiném experimentu (COMPASS), kde v současnosti s několika kolegy pracujeme na novém databázovém řešení pro záznam jaderných srážek. Vstřícní profesoři na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT nám umožnili naší práci prezentovat i na několika odborných konferencích a publikovat o ní několik článků.

 

Vybaví se ti momenty na ČVUT a jaderce, na které se nedá zapomenout?

Je mi až líto, že těch pět let uplynulo jako voda, protože po škole se mi bude opravdu stýskat. Nejen po úžasných možnostech, které mi poskytla, ale i po báječné partě v ISC, po zahraničních studentech, po „Bažantrikulaci“ – známém přijímacím rituálu, kde je třeba vypít vodu z reaktoru, aby vás pak děkan slavnostně pasoval zlatým integrálem na „jaderňáka“, po jaderném parníku plujícím každoročně do Řeže nebo po Všejaderné fůzi – fakultním plese s už tradičními divadelním scénkami.

 

Máš nějaký vzkaz pro středoškolačky?

Všem, co to mají ještě před sebou, doporučuju ČVUT. Je to skvělá volba plná neuvěřitelných možností, o kterých ještě netušíš, že bys je mohla kdy využít. A věř mi, není to zdaleka tak těžké, jak se zdá, stačí chtít ☺.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.