Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Klára Štrausová čistí vodu

Piješ vodu z kohoutku? A napadlo tě, že by tě mohla zabít? Za to, že stále žiješ, může výzkum, na kterém se podílí Klára Štrausová!

Klára dokončila inženýrské studium na stavební fakultě ČVUT na katedře zdravotního a ekologického inženýrství v roce 2004. Okamžitě ale nastoupila na postgraduál, který zde dokončila v roce 2008. Celou dobu se věnovala především technologii vody a tomu jak ji čistit. Jako to její čištění vody je docela zajímavý, protože k tomu využívá umnělý neuronových sítí. Co to znamená nevím, ale když to pochopila ona, tak proč bych to nemohla pochopit já!

Prej jde o to, že je počítač přinucen chovat se jako mozek. No, to už tady bylo. V Návštěvnících přece byl počítač, který řídil lidstvo – Centrální Mozek Lidstva. No a tento mozek Klára Štrausová prostě vezme a nechá ho, aby počítal potřebné množství látky, která vysráží nečistoty ve vodě. No, nelze se divit, že nás stroje v budoucnosti chtějí zabít, jak o tom vypráví film Terminátor:)))) Taky bych byla naštvaná:))))

Ale vážně! První umnělé neuronové sítě se objevují v roce 1943 a od té doby našly pevné místo v mnoha odvětvích techniky, ekonomiky a vědních disciplínách. Třeba, že další žena ve výzkumu umnělých neuronových sítí vymyslí, jak do mozku zapojit nějaký pevný disk nebo flashku...

Klára se ale věnuje vodě a způsobům, jak ji čistit. Podle ní jsou umnělé neuronové sítě, které se učí z toho, co dělají lidé, technologií budoucnosti pro všechny čističky vod a možná nejsme daleko době, kdy budou tyto sítě samy řídit celý provoz čističek. Teď sice jen pomáhají řídit proces srážení škodlivých látek ve vodě, které jsou z vody odstraňovány dalšími technologickými postupy, ale možná, že jsou schopny řídit i složitější procesy. Vždyť na ČVUT nedávno udělali pokus, kdy vzali krysí mozek, rozpustili ho v petriho misce a přes bluetooth je napojili na robota a tento mozek byl schopen robota ovládat! V misce rozpuštěný mozek se prostě znovu sestavil na kontaktech a fungoval naprosto normálně!

Klára Štrausová v současnosti patří mezi úspěšné absolventy ČVUT, kteří jsou váženými a uznávanými odborníky ve svém oboru. Klára chrání naše vodní zdroje svou prací pro Státní fond životního prostředí.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.