Profily

Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Markéta Pokorná Ľubomíra Balková Dana Drábová
Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).
Ďábelsky chytrá a andělsky krásná studentka ČVUT ve finále Miss Academia
7. 2. 2011   Miss Academia 2011 zná už svou TOP desítku. Do finále 29. března postoupila i Aneta Dvořáková z Velvar, studentka Fakulty architektury na ČVUT. V krátkém rozhovoru prozradila něco víc o sobě. Svoje sympatie můžeš Anetě vyjádřit i ty, hlasuj na stránkách Miss Academia.
Markéta Růžičková: Láska v texaskách
18. 1. 2011   Markéta (23) studuje Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a management v průmyslu. Momentálně ji můžete zastihnout na kampusu Texas Tech University v Lubbocku, kde je na ročním výměnném studijním pobytu.
„Chci vědět, zda nás roboti opravdu jednou ovládnou,“ říká Bára Smolíková z Otevřené informatiky ČVUT
5. 1. 2011   Bára studuje druhý ročník na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Proniká do tajů programu Otevřená informatika. Je to pro ni velká výzva, ale se studiem je celkově moc spokojená. A najde si čas i na spoustu jiných aktivit mimo školu. Baví ji šachy, jezdectví a florbal.
Veronika Petříková: Se zakoukala do Fakulty informačních technologií ČVUT
20. 10. 2010   Veronika (23) je v prváku na Fakultě informačních technologií na ČVUT. Po střední její cesta nevedla rovnou na ČVUT. Veronika kromě studia informatiky na FIT studuje ještě Informatický obor na Vysoké škole ekonomické v Praze, a to už třetí rok.
Klára Ferdová: Tajná stáž v NATO
1. 10. 2010  
Klára je absolventkou Fakulty architektury ČVUT. V posledním ročníku školy žádala o stáž v NATO a byla úspěšná! Aliance každý rok vybírá 40 stážistů ze studentů, kteří končí university v členských zemích. Co v jejím životě znamenlo úspěšně projít náročným výběrovým řízením a co předcházelo přestěhování se do Bruselu?

Hanka Kodedová: Biomedicína na ČVUT je dobrá volba
22. 9. 2010   Hanka (24) je v páťáku na oboru Přístroje a metody v biomedicíně. Během studia poznala díky ČVUT nejen teorii z lavic nebo při exkurzích. Měla možnost podívat se, jak to chodí v praxi díky stáži v Rehabilitační klinice Malvazinky. Poznala i top vedení v Linetu, jedné z nejlepších českých firem, co v oboru působí po celém světě díky programu mentoring na ČVUT. Další zkušenost z oblasti výzkumu získala díky ČVUT na zahraničním studijním pobytu v Glasgow.
Lucia Fedorová: stáž v Googlu byla super zkušenost
3. 9. 2010   Lucia (23) studuje magisterský obor Výpočetní technika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Je zkušený matador v projektech zaměřených na střední školy. Při road show Sedm statečných jsi ji mohla potkat na své škole, možná byla dokonce tvojí mentorkou a představovala ti, jak to funguje na ČVUT
Šárka Procházková: Stáž ve Skotsku nakopla mou kariéru
25. 8. 2010   Šárka si náležitě užila studia na ČVUT. Kromě toho, že se věnovala oblasti, co jí ve škole bavila, stíhala i fůru věcí kolem. Zapojovala se studenstkých projektů na univerzitě - do dobrovolnické organizace, kde pomáhala zahraničním studentům, pořádala i cool akce přes léto a zimu pro český studenty, známý pod názvem Technická přestávka.
Biomedicína zaostřila na optiku
12. 3. 2009   Na Fakultě biomedicínského inženýrství bude od letoška opět z čeho vybírat. Pro akademický rok 2009/10 otevírá obor Optika a optometrie.


In in Temelin

Co spojuje Uran 235 se skvělou zábavou? Přece Letní univerzita ČEZ na JE Temelín! A že je to záležitost jen pro kluky? Ani náhodou. Letos se této podařené akce účastnilo 8 studentek technických fakult různých škol. Přečtěte si rozhovor s jednou z nich, Johanou Grygarovou, studentkou FEL ČVUT.
Pověz mi, co vlastně LU ČEZ obnáší?
Jedná se o téměř dvoutýdenní exkurzi, během které mají studenti možnost blíže poznat chod jaderné elektrárny, a to nejen prostřednictvím přednášek a školení – program zahrnoval i exkurze a v neposlední řadě taky vstup na místa, kam se běžný návštěvník nedostane.

Jak tě vlastně napadlo se přihlásit?
Mám za sebou tři roky ve školních lavicích a ze způsobů, jak si teorii osahat na vlastní kůži, mi připadal tento nejlepší. Je to úžasná příležitost nejen se něco dozvědět, ale také se dostat do party mladých lidí s podobnými zájmy.

To musí být silná motivace, když máš po měsících ve škole chuť se vzdělávat i o prázdninách.
LU není jenom o učení – každé odpoledne byla v plánu nějaká kulturní nebo sportovní aktivita, téměř každé odpoledne jsme sedli na kola a projížděli okolí Temelína, ve volném čase jsme dali prostor kreativitě a tvořili ve skupinkách různá videa, vymýšleli počítačové hry nebo dokonce pekli dorty. Ale ani čas strávený v lavicích si nespojuju s žádným utrpením. Přednášeli nám lidé z různých oblastí chodu elektrárny, takže jsme se dozvěděli něco nejen o technice a principech, ale i o zajišťování bezpečnosti, o kontextu světové energetiky nebo komunikaci s médii. Poslechli jsme si ale i osobní zkušenosti úžasného člověka Jirky Hledíka, zaměstnance ČEZu, který se zabývá ultracyclingem, no a takovou třešničkou na dortu bylo povídání Dany Drábové. Ve výsledném efektu taková univerzita připomíná letní tábor pro odrostlé děti.

Teď mám jednu věcnou otázku – co všechno musíš udělat pro přijetí?
Letní univerzita je primárně určena pro studenty technických škol se zájmem o jadernou energetiku. Po podání přihlášky je pak dalším kritériem úspěšné splnění psychotestů a dostatečná motivace. Jsou mezi námi jak jaderní fyzici, strojaři a elektrotechnici, tak i zástupci stavebních fakult nebo studenti havarijního plánování. Ale myslím, že nejdůležitější je prostě chtít.

Zajímalo by mě ještě, jestli máš jako holka nějaký speciální poznatek?
Vzhledem k tomu, že na FELu nás je v ročníku zhruba 10 holek na 100 kluků, připadala jsem si na LU, kde nás bylo 8 ve zhruba 40-ti členné skupině, jako v rovnoměrně vyvážené společnosti. Jinak si myslím, že se nenajde moc věcí, které by nám, holkám v chlapeckém kolektivu, chyběly. Vždycky se najde minimálně jeden, kterého zajímá, jestli mu boty zapadají do outfitu, další si rád povídá o složitých rodinných vztazích a světovém míru, jistě ale potěší zejména péče ochotníků, kteří rádi vysvětlí princip transformátoru. Obecně se předpokládá, že pro holky technika prostě není, že některým věcem prostě nemůžou rozumět, myslím si však, že stačí, když se na ně správně zeptá.

Byla pro tebe Letní univerzita přínosem?
Jednoznačně! Díky skvělým vyučujícím už reaktor není black box, do kterého se strčí palivo a my si pak doma můžeme rozsvítit světlo a vyžehlit vlasy, parogenerátor si představím jinak než velký hrnec, přesto vím, že jeho obsluha nepotřebuje životní pojistku o nic víc než účetní v bance. Vím, že za tím vším stojí neskutečně zodpovědná práce obrovského množství lidí a jejich koordinace je úkol pro bohy. Zároveň jsem si uvědomila, jak obtížné je vytvořit a udržet v Česku dobré jméno jakékoliv společnosti. Dalším z mnoha plusů jsou kontakty – ať už se „spolužáky“, nebo přímo s ČEZem. Pro některé může absolvování LU znamenat otevření dveří k praxi nebo k další spolupráci, což je pro nás, vysokoškoláky, obrovská výhoda. Za to všechno patří organizátorům velký dík - i pro ty, ze kterých se nestanou operátoři , to byly úžasné in prázdniny!
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.