Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Fenomenální dům budoucnosti Lucie Hladné

Jako splněný sen by mohl znít příběh Lucii Hladné. Z řadové studentky ČVUT se v současné době stala uznávaná obletovaná architektka. Důvod? Vítězství v soutěži „Dům pro 21. Století“.

 

Představte si, že byste se postavili na hranu skalního srázu těsně pod pražským sídlištěm Bohnice směrem k Podhoří a pustili po svahu dolů k Vltavě velké kamenné krychle. Tam, kde by se v krkolomném terénu zastavily, by vznikly vzájemně propojené byty netradičně pojatého velkého domu. Je to fakt, nebo fikce? Určitě to druhé, ale o možnost navrhnout bydlení i v exponovaném území Pražské přírodní rezervace se odvážně pokusila právě Lucia Hladná.

"Hlavní hmotu a objem bytů představují kameny, které nesou kovová stébla," popisuje autorka projektu. "Dům se dotýká svahu pouze konstrukcí, pod sebou nechává volnou přírodu a se zemí je spojený jenom ve vstupních podlažích. Tedy dole u Vltavy a na horním srázu, kde jsou hlavní vchody a garáže."

Celý projekt se snaží splynout s prostředím, aby nerušil krajinu. Má přibližně šedesát rodinných řadových domů seřazených nad sebou ve vertikálním směru. Z každého okna je vidět to, co se děje na skále, ale i nad řekou. Domy nabízejí rovněž nádherný výhled na Pražský hrad.

Mohla být ekonomkou
Dostat se na pražskou architekturu se podařilo Lucii až napotřetí. Při předcházejících pokusech jí střídavě nevyšly talentové zkoušky, matematika a technické předměty. "Napodruhé jsem z toho byla velmi zklamaná, protože už dlouho jsem věděla, že chci studovat právě architekturu. Že jsem to nakonec zkusila i do třetice, za to vděčím rodičům, kteří mě psychicky podpořili. Kdyby mě nevzali, další pokusy bych vzdala a šla na ekonomku."

Už od druhého ročníku se Lucia Hladná nechala zapsat do ateliéru sociálních staveb. Učila se projektovat například budovy a interiéry různých zdravotnických zařízení. Do soutěží na fakultě i mimo ni však neměla šanci se přihlásit. Ne že by nechtěla, ale v rámci její specializace se žádné soutěže nevyhlašovaly.

"Na začátku šestého ročníku jsem si řekla, že zkusím něco jiného, tedy že si pustím fantazii z uzdy, uvolním se a nebudu se zatěžovat složitými konstrukcemi," svěřuje se Lucia. V tomto duchu vznikl návrh domu pro jedenadvacáté století, který porota celostátní soutěže v čele s architektem Zdeňkem Lukešem ocenila jako nejlepší mezi sedmasedmdesáti pracemi vysokoškolských studentů oborů architektura a pozemní stavby.

V jistém smyslu úlet od studované specializace si Lucia dovolila i v posledním roce v závěrečné diplomové práci, když navrhla novou Marinu na Lipně v Černé v Pošumaví. Podstatné pro ni bylo, že ji obhájila bez sebemenších problémů.

 

 

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.