Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

My, holky z techniky
23. 4. 2015  
Již brzy se můžete na našich stránkách těšit na malou sérii rozhovorů „My, holky z techniky“. Představíme vám slečny, které zvládají nejen studium některé z fakult ČVUT, ale i spoustu dalších aktivit, o kterých vám rády povědí víc.
Jak zvládá život v česku Dalva, sympatická felačka z Paraguaye? To se dozvíte v prvním rozhovoru, který pro Vás chystáme již za několik dní!
Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku
5. 7. 2011   Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.
Stavařky z ČVUT zabodovaly na mezinárodní soutěži
23. 6. 2011   19. května se na Technické univerzitě v Košicích konal již 12. ročník Mezinárodního kola Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) stavebních fakult ČR a SR. Pojď se s námi podívat, jakých úspěchů na něm dosáhli studenti a především studentky Fakulty Stavební ČVUT.
Od plavání k architektuře
29. 4. 2011   Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.
Rosina Kašičková: Extrémní parašutistka, Pilot
31. 3. 2011   Rosina (24 let) je doktorandka na Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT, obchodní pilot letounů, pilot ULL, instruktorka parašutismu, řídící seskoků, parašutistka v disciplínách freestyle za volného pádu a létání na vysoce výkonných padácích (celkový nálet letouny: 320h+, počet seskoků z letadla: 2300+).


Barbora Stunová: Od báboviček na pískovišti k „bábovičkám“ z hořčíku

Koho by napadlo, že na takovém špinavém a zaprášeném místě, jako je slévárna - formovna, najdeme tak půvabnou mladou dámu. Řeč je o Ing. Barboře Bryksí Stunové, která se na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT, zabývá technologií slévání.

Pro Barboru byla technika už od mala velkou láskou. Že dnes pracuje v montérkách jí vůbec nevadí, manuální práce ji totiž baví. . Na slévání má ráda, že při jedné operaci se dá vyrobit i velmi tvarově složitý předmět a radost z takto povedeného odlitku přirovnává k čerstvě upečené bábovce. Má kolem sebe samé chlapy, se kterými velmi dobře vychází a v některých situacích se i výborně doplňují.

Barbora dále předává vědomosti studentům na Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojní ČVUT a je pro ni velkým zadostiučiněním, když pak její posluchači umí nabité vědomosti využít v praxi. Krom pedagogické činnosti se čile věnuje výzkumu a vývoji dvoudobého vznětového motoru s protiběžnými písty. Spolu se svými kolegy hledají způsoby, jak zefektivnit technologické procesy, aby se snížil jejich negativní dopad na životní prostředí. Zlepšením užitných vlastností (od odlitků jednotlivých dílků až po celé soustavy, např. motory) se sníží jejich hmotnost a s tím spojené emise, což bude mít ve výsledku vliv na snížení ekologické zátěže.

Další Barbořinou zálibou jsou odlitky a slitiny neželezných kovů, specielně slitiny hořčíku. Byla členkou úspěšného týmu odborníků z technických univerzit a podniků, kterému se podařilo uvést novou technologii na výrobu tlakových hořčíkových odlitků do reálného provozu. Na závěr Barbora odkryla i něco ze své ryze ženské stránky: „Ráda vařím a peču.“

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.