Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?


Stylový mininotebook už zná svoji majitelku

V pondělí 5. prosince proběhla soutěž o nejlepší vědecko-technické projekty holek ze středních škol. Všechny šikovné středoškolačky se sjely snad ze všech koutů republiky a v prostorách Národní technické knihovnyv Dejvicích představily svoje vymazlené projekty. Prezentované práce překvapily asi především svojí různorodostí, jednalo se o prezentace z oblasti techniky, chemie, ale i módy. Pojď se na ně spolu s námi podívat.

Do finále prošlo celkem 5 projektů a hned dva představila nadaná studentka z Frenštátu pod Radhoštěm, Šárka Vávrová. Svůj první a zároveň i výherní přivezla dokonce i ukázat. Jednalo se o Elektronickou časomíru, kterou sama sestavila a dokonce našla i vhodné využití v praxi, ve sportu, přesněji florbale, kterému se Šárka aktivně věnuje. Její druhý projekt Florbalová liga je, jak už z názvu patrno, opět ze sportovního prostředí, tentokrát se však jedná o návrh databáze, která by měla pomoci snadnějšímu a přehlednějšímu zapisování výsledků utkání, kanadského bodování hráčů a dalších statistických údajů.

Další vědecko-technický projekt s názvem Zvonek 2.0 představila dvojice dívek z hlavního města, Hedvika Hodíková a Petra Nepodalová. Dívky se potýkaly s problémem, že ve velkém privátním bytě, kde bydlí se svými spolužáky, je slyšet cinkání zvonku jen v jednom pokoji. Problém vyřešily pomocí QR kódu, který umístily na zvonek u dveří, dorazivší návštěva jen sejme speciální čtečkou nainstalovanou v mobilu tento kód a přes internet dojde k poslání sms na mobil všem obyvatelům bytu. Dívky zatím tento systém pouze testují, ale kdo ví, třeba takhle budeme jednou „zvonit“ všichni.

O projekt z oblasti chemie se postarala Veronika Valešová z Pardubic se svým výzkumem Stanovení vitamínu C v potravinách. Zajímavým výsledkem byl např. obsah vitamínu C v obyčejné paprice. Pokud byste totiž snědli jednu zelenou papriku, dostanete do organismu tolik vitamínu C, jako byste zkonzumovali téměř 30 jablek. Tak co si dáte dneska ke svačině? Jako poslední se představila Tereza Novotná ze Šlapanic u Brna se svým projektem Virtuální šatník. Až se podaří autorce realizovat tento „vynález“ v praxi, budete ho chtít mít každá doma. Můžete si totiž zkoušet šaty, bez toho aniž byste si je doopravdy oblékla. Tímto nápadem si Tereza vysoutěžila 3. místo.

Odborná komise, složená ze zástupců univerzity a partnerských firem (HP, ČEPS, Škoda), měla rozhodování velmi těžké a o vítězce se dlouho debatovalo. Nakonec si první cenu, mininotebook HP mini 110, odnesla Šárka Vávrová, která ji převzala z rukou starostky Prahy 6, Ing. Marie Kousalíkové. Ostatní dívky pak dostaly upomínkové předměty věnované do soutěže firmami Škoda Auto, CEPS a lÓreal.

Mladé dámy určitě ukázaly, že jim technika není cizí a se svými pracemi by spoustu kluků strčily do kapsy. Pokud máš zájem dozvědět se o holkách a jejich projektech více, sleduj web Holky, pozor!, kde ti postupně všechny výherkyně představíme. Možná právě ony tě inspirují k tvojí účasti v příštím ročníku.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.