Profily

Dana Drábová Marcela Fejtová Kateřina Sakařová
jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong
Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Novinky

ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?
Novou budovou se rozrůstá dejvický kampus ČVUT
21. 2. 2011   Dne 22. února ve 14 hodin prezident republiky Václav Klaus slavnostně otevře Novou budovu ČVUT v kampusu v pražských Dejvicích. Téhle historické akce se zúčastní vedení ČVUT, studenti i další významní hosté.
ČVUT jde za studenty do Trutnova
9. 2. 2011   Fakulta elektrotechnická ČVUT přichází s nabídkou kvalitního a jedinečného programu v Trutnově. Od akademického roku 2011/12 se otevírá bakalářský studijní program Elektrotechnika, energetika a management. Na české poměry v nevídaném podání! S oborem budou úzce spolupracovat ty nejprestižnější firmy regionu: například ABB, ZPA Smart Energy, Siemens, ČEZ a další. Nechceš být u toho i ty?
Design můžeš nově najít i na ČVUT
1. 2. 2011   Fakulta architektury ČVUT rozšířila nabídku svých oborů. Od minulého akademického roku nabízí ke studiu také průmyslový design. Nejde o jedinou novinku, dále by měly následovat krajinná a zahradní architektura nebo prostorové plánování. Architektura tak reaguje na poptávku po designérech, kteří mají širší záběr, a nezajímá je jen umělecká stránka věci.
Holčičí mozky na ČVUT jsou in!
27. 1. 2011   To, že je o holky na technikách velký zájem, dokazuje další škola. Fakulta elektrotechnická ČVUT chce pomoct zlomit klišé, že IT není pro holky a nabízí stipendium 50.000,-Kč třem nejlepším studentkám, které nastoupí v roce 2011 do prváku na obor Otevřená informatika.
Staň se vysokoškolačkou na Fakultě stavební ČVUT na 3 dny!
8. 1. 2011   V březnu a dubnu 2011 pro tebe připravila Fakulta stavebni ČVUT jedinečnou příležitost, jak poznat prostředí fakulty a její fungování, způsob studia a obor, o který máš zájem. Dostaneš se přímo do terénu, aby jsi viděla, že univerzitní džungle není neproniknutelná. Zárukou, že se neztratíš ti bude tvůj osobní průvodce:).
Univerzitou číslo jedna v ČR? ČVUT!
6. 12. 2010   Zajímá tě, jak dobře si stojí univerzita, na které studuješ v porovnání se zbytkem světa? ČVUT v Praze se pro rok 2010 raketově zlepšilo v hodnocení prestižního světového žebříčku univerzit THES-QS. V kategorii technických věd obsadilo 121. místo a posunulo se tak oproti loňsku o 50 míst.
Dny otevřených dveří na ČVUT
23. 11. 2010   Máš zájem studovat na univerzitě s technickým zaměřením? Ale váháš, pro co konkrétně se rozhodnout? Přijď na dny otevřených dveří fakult ČVUT. Na vlastní oči tak poznáš, do čeho bys šla a co můžeš očekávat v následujících 5 letech tvého života – a vsaď se, že to bude naprosto bezkonkurenční pětiletka!
Baví tě matika a současně biologie? Studuj BIOmedicínu namísto medicíny
13. 11. 2010   Biomedicína na ČVUT je hodně zajímavý obor, je to mix techniky a medicíny. Po absolvování tohoto programu se z tebe stane inženýrka, která je jednou z nejdůležitějších v týmu na operačním sále v nemocnici.
Kariérní centrum ČVUT v novém kabátě
9. 11. 2010   Webové stránky Kariérního centra ČVUT se pyšní novým vzhledem. Kromě vytuněnýho designu se zlepšila i přehlednost a dosažitelnost všemožných informací, které studenty zajímají. Klikni na http://www.kariernicentrum.cz/ a přesvědč se sama.
TEREZA na ČVUT podporuje zrakově postižené studenty
14. 10. 2010   TEREZA, centrum zrakově postižených na Fakultě jaderky na ČVUT, pořádá ve středu 20.října od 10h do 17h den oteřených dveří. Zajímáš se o život ostatních? Přijď se podívat kde a jak studují lidé s postižením zraku do TEREZY na adresu: Trojanova 13, Praha 2.
Den otevřených dveří na stavárně ČVUT
10. 10. 2010   Přijd se podívat na Fakultu stavební ČVUT v Praze v Den otevřených dveří. Nabízí se ti jedinečná možnost seznámit se s fakultou, jak funguje a setkat se s pedagogy a studenty.
Mezinárodní rozjezdová party na ČVUT


20. 9. 2010   Začala škola, a tak je co oslavovat! Nový začátek, noví lidé nejen z ČR, ale i celého světa...
Exkurze v Ústřední knihovně ČVUT pro prváky


19. 9. 2010   Poznej, jak to chodí v ČVUT knihovně v Dejvicích.
ČVUT představuje cool obor: Inteligentní budovy
16. 9. 2010   Je známo, že holky zmáknou dělat víc věcí najednou, mají široký záběr a udržují si přehled, o tom co se děje v okolí. Proč nevyužít tuhle schopnost i ve škole? ČVUT nabízí mezifakultní program Inteligentí budovy, kde budeš moci skvěle uplatnit tuhle vrozenou vlastnost.
Inline brusle na Ladronce!


15. 9. 2010   Nejen vzděláním a seberozvojem živa je studentka ČVUT:)
Přes sto špičkových odborníků obsadí nový vědecko-technický park ČVUT
20. 8. 2010   Tento týden proběhlo slavnostní položení základního kamene podobně sofistikované instituce jako je Národní divadlo☺. Pod taktovkou 150 profíků se budou rozvíjet jen a pouze kvalitní nápady! Ovšem půjde o umění z oblasti aut, motorů a převodovek…
Jak se staví strahovský sen rukama studentů ČVUT aneb návod, jak si labužit na 14m2
11. 8. 2010   Neatraktivní stav kolejí Strahov jsou pověstné široko daleko. Tuhle skutečnost na druhou stranu vyvažuje řada výhod, kvůli kterým je Strahov stále plný studentů. Absolventi ČVUT pak se slozou v oku a notnou dávkou melancholie vzpomínají na svoje studentská léta.
„Studentky technických univerzit mají u Bosche zelenou“
23. 7. 2010   Firma Bosch dlouhodobě spolupracuje se studenty a letos podporuje hlavně holčičí osazenstvo univerzit včetně ČVUT. V rámci genderové politiky firma rozjíždí projekty na podporu žen, které pracují v odborně zaměřených společnostech, a možnosti růstu jejich kariéry vs. rodiny. Zapoj se i ty. Navrhni, jak zlepšit postavení žen na trhu práce. A vyhraj super relaxační víkendovku v lázních!
Foť přes léto a vyhraj s „Tvýma očima 2010“
2. 7. 2010   Fakulta stavební ČVUT v Praze pořádá už 3. ročník fotosoutěže Tvýma očima. Je otevřená i kategorie pro střední školy, tak se vžij do role fotografky. Témata jsou: "Lepší město – lepší život" a "Jak se staví..."


Rozhovor s vítězkou soutěže Bydlení snů

Přinášíme vám rozhovor s vítězkou jarní soutěže Bydlení snů. Kateřina Stará vyhrála 1. místo a získala plně hrazaný týdenní jazykový pobyt ve Dvoře Králové. O soutěži, jejím výběru vysoké školy i jazykovém pobytu si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Jak jste se dozvěděla o soutěži pro středoškolské studentky pořádané ČVUT? Jak se soutěž jmenovala a čeho se týkala?

O soutěži jsem se dozvěděla, když jsem hledala svoji budoucí vysokou školu. Soutěž se jmenovala Bydlení snů a jednalo se o návrh půdorysu bytu o ploše 150 m ².

Proč jste se rozhodla soutěže zúčastnit? Co Vás na soutěži nejvíce zaujalo?

Rozhodla jsem se pro soutěž z toho důvodu, že mě soutěž zaujala. Byla to pro mě výzva - navrhnout dispozici bytu podle zadaných kritérií. Chtěla jsem vědět, zda bych v takové soutěži měla šanci uspět.

Kolik času jste věnovala vypracování soutěžního zadání? Jakou taktiku jste zvolila?

Soutěži jsem věnovala asi dva týdny. První týden jsem si navrhla několik variant dispozice, poté jsem vybrala tu nejlepší a tu jsem doladila a dotvořila k dokonalosti.

Jak na Vás zapůsobilo, když jste se dozvěděla o svém vítězství v této soutěži?

Byla jsem překvapená a šťastná, hned jsem to volala všem blízkým. Byla jsem z vítězství nadšená.

Máte v rodině stavařskou tradici? Co Vás přivedlo ke studiu stavitelství?

Stavařskou tradici v rodině nemáme. Na základní škole se mi líbil design a bavila mě matematika a tak se stalo, že jsem se dostala na Střední průmyslovou školu stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě, kde se mi stavařina dostala pod kůži.

Na které VŠ a na jaké obory jste si podala přihlášku? Kam jste byla přijata? Skládala jste přijímací zkoušky?

Podala jsem si dvě přihlášky na ČVUT a na VUT, na obor Stavební inženýrství. Na obě školy mě přijali na základě mého prospěchu, takže jsem přijímací zkoušku nedělala. Protože jsem byla zvědavá, jestli bych přijímací zkoušku udělala, přihlásila jsem se na přijímací zkoušku na nečisto, kterou pořádalo ČVUT.

Jakým způsobem přispělo vítězství ve studentské soutěži “Holky, pozor!” k Vašemu rozhodnutí začít studovat Stavební fakultu ČVUT?

Byla jsem rozhodnutá, že půjdu na ČVUT ještě před tím, než jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála.

Prozraďte nám, jak se těšíte do Prahy, kde zde budete bydlet a po čem se Vám bude nejvíce stýskat.

Do Prahy se moc těším, budu bydlet na kolejích na Strahově a nejvíce se mi bude stýskat po rodině, ale věřím, že si po krátké době zvykneme na to vídat se jenom o víkendu.

Jako vítězka studentské soutěže jste obdržela od společnosti EUROVIA CS, a. s., hlavní výhru v podobě intenzívního týdenního kurzu odborné angličtiny v jejich školicím středisku ve Dvoře Králové nad Labem. Popište nám své nejsilnější dojmy a zážitky spojené s tímto jazykovým výcvikem. Jak probíhal týden ve Dvoře Králové nad Labem?

Výuka byla intenzivní, každý den jsme měli okolo 8 hodin výuky. Kurz jsem si užila, naučila jsem se spoustu nových věcí a dozvěděla jsem se i něco o společnosti EUROVIA CS, a. s.

Jak jste tam trávila svůj volný čas? Kde jste bydlela a jak jste se stravovala?

Ve svém volném čase jsem podívala po okolí Dvora Králové a hlavně do zdejší ZOO. Ubytovaná jsem byla v hotelu Central přímo ve Dvoře Králové, zde jsem se i stravovala. S hotelem jsem byla spojená a strava byla výborná.

Maturovala jste na SPŠ stavební v Havlíčkově Brodu. Jak studium na této škole přispělo k Vaší jazykové vybavenosti? Změnilo se nějak Vaše hodnocení středoškolské výuky angličtiny po absolvování týdenního výcviku v EUROVII? Co jste si uvědomila?

Na SPŠ stavební v Havlíčkově Brodě jsme se více věnovali odborným předmětům než cizím jazykům. Domnívám se, že by se úroveň výuky cizích jazyků na střední škole měla zvýšit.

Uvažujete o prázdninové praxi ve Skupině EUROVIA CS po prvním ročníku studia? Nabídli Vám tuto příležitost?

Samozřejmě, že uvažuji. Mít praxi ve Skupině EUROVIA CS by byla velkou příležitostí.

Na které předměty se v prvním ročníku studia nejvíce těšíte a které předměty pro Vás představují největší výzvu?

Těším se na konstrukční geometrii a stavební mechaniku, naopak výzvu pro mě představují fyzika a chemie, tyto dva předměty jsem měla na střední škole jenom krátce.

Jaké máte záliby a jak si plánujete svůj volný čas?

Mojí největší zálibou je tvoření šperků a doplňků z korálků, také mám ráda design a ráda se procházím mezi novými domy a čerpám z nich inspiraci pro své školní projekty.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.