Profily

Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Markéta Pokorná Ľubomíra Balková Dana Drábová
Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Novinky

ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?


Rozhovor s vítězkou soutěže Bydlení snů

Přinášíme vám rozhovor s vítězkou jarní soutěže Bydlení snů. Kateřina Stará vyhrála 1. místo a získala plně hrazaný týdenní jazykový pobyt ve Dvoře Králové. O soutěži, jejím výběru vysoké školy i jazykovém pobytu si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Jak jste se dozvěděla o soutěži pro středoškolské studentky pořádané ČVUT? Jak se soutěž jmenovala a čeho se týkala?

O soutěži jsem se dozvěděla, když jsem hledala svoji budoucí vysokou školu. Soutěž se jmenovala Bydlení snů a jednalo se o návrh půdorysu bytu o ploše 150 m ².

Proč jste se rozhodla soutěže zúčastnit? Co Vás na soutěži nejvíce zaujalo?

Rozhodla jsem se pro soutěž z toho důvodu, že mě soutěž zaujala. Byla to pro mě výzva - navrhnout dispozici bytu podle zadaných kritérií. Chtěla jsem vědět, zda bych v takové soutěži měla šanci uspět.

Kolik času jste věnovala vypracování soutěžního zadání? Jakou taktiku jste zvolila?

Soutěži jsem věnovala asi dva týdny. První týden jsem si navrhla několik variant dispozice, poté jsem vybrala tu nejlepší a tu jsem doladila a dotvořila k dokonalosti.

Jak na Vás zapůsobilo, když jste se dozvěděla o svém vítězství v této soutěži?

Byla jsem překvapená a šťastná, hned jsem to volala všem blízkým. Byla jsem z vítězství nadšená.

Máte v rodině stavařskou tradici? Co Vás přivedlo ke studiu stavitelství?

Stavařskou tradici v rodině nemáme. Na základní škole se mi líbil design a bavila mě matematika a tak se stalo, že jsem se dostala na Střední průmyslovou školu stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě, kde se mi stavařina dostala pod kůži.

Na které VŠ a na jaké obory jste si podala přihlášku? Kam jste byla přijata? Skládala jste přijímací zkoušky?

Podala jsem si dvě přihlášky na ČVUT a na VUT, na obor Stavební inženýrství. Na obě školy mě přijali na základě mého prospěchu, takže jsem přijímací zkoušku nedělala. Protože jsem byla zvědavá, jestli bych přijímací zkoušku udělala, přihlásila jsem se na přijímací zkoušku na nečisto, kterou pořádalo ČVUT.

Jakým způsobem přispělo vítězství ve studentské soutěži “Holky, pozor!” k Vašemu rozhodnutí začít studovat Stavební fakultu ČVUT?

Byla jsem rozhodnutá, že půjdu na ČVUT ještě před tím, než jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála.

Prozraďte nám, jak se těšíte do Prahy, kde zde budete bydlet a po čem se Vám bude nejvíce stýskat.

Do Prahy se moc těším, budu bydlet na kolejích na Strahově a nejvíce se mi bude stýskat po rodině, ale věřím, že si po krátké době zvykneme na to vídat se jenom o víkendu.

Jako vítězka studentské soutěže jste obdržela od společnosti EUROVIA CS, a. s., hlavní výhru v podobě intenzívního týdenního kurzu odborné angličtiny v jejich školicím středisku ve Dvoře Králové nad Labem. Popište nám své nejsilnější dojmy a zážitky spojené s tímto jazykovým výcvikem. Jak probíhal týden ve Dvoře Králové nad Labem?

Výuka byla intenzivní, každý den jsme měli okolo 8 hodin výuky. Kurz jsem si užila, naučila jsem se spoustu nových věcí a dozvěděla jsem se i něco o společnosti EUROVIA CS, a. s.

Jak jste tam trávila svůj volný čas? Kde jste bydlela a jak jste se stravovala?

Ve svém volném čase jsem podívala po okolí Dvora Králové a hlavně do zdejší ZOO. Ubytovaná jsem byla v hotelu Central přímo ve Dvoře Králové, zde jsem se i stravovala. S hotelem jsem byla spojená a strava byla výborná.

Maturovala jste na SPŠ stavební v Havlíčkově Brodu. Jak studium na této škole přispělo k Vaší jazykové vybavenosti? Změnilo se nějak Vaše hodnocení středoškolské výuky angličtiny po absolvování týdenního výcviku v EUROVII? Co jste si uvědomila?

Na SPŠ stavební v Havlíčkově Brodě jsme se více věnovali odborným předmětům než cizím jazykům. Domnívám se, že by se úroveň výuky cizích jazyků na střední škole měla zvýšit.

Uvažujete o prázdninové praxi ve Skupině EUROVIA CS po prvním ročníku studia? Nabídli Vám tuto příležitost?

Samozřejmě, že uvažuji. Mít praxi ve Skupině EUROVIA CS by byla velkou příležitostí.

Na které předměty se v prvním ročníku studia nejvíce těšíte a které předměty pro Vás představují největší výzvu?

Těším se na konstrukční geometrii a stavební mechaniku, naopak výzvu pro mě představují fyzika a chemie, tyto dva předměty jsem měla na střední škole jenom krátce.

Jaké máte záliby a jak si plánujete svůj volný čas?

Mojí největší zálibou je tvoření šperků a doplňků z korálků, také mám ráda design a ráda se procházím mezi novými domy a čerpám z nich inspiraci pro své školní projekty.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.