Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?


Nápadem k nezaplacení se stal „Mobilní most“

V pondělí 10. prosince vyvrcholil 2. ročník soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek aneb Nápad k nezaplacení. Do finále se probojovalo celkem pět prací studentek gymnázií a středních škol a to nejen z Česka, ale i ze sousedního Slovenska. A projekty to byly opravdu propracované a velmi zajímavé, takže porota neměla vůbec jednoduché rozhodování.

Celkem 5 projektů a 7 děvčat se zúčastnilo letošního finále soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek, ale jen tři z nich mohly získat hlavní ceny v podobě poukázek v hodnotách 10, 7 a 5 tisíc Kč na nákup zboží v Alza.cz. Sešly se projekty napříč všemi vědeckými disciplínami, z oblasti fyziky, meteorologie, chemie a biochemie, a proto výběr vítězných prací neměla odborná porota, složená ze zástupců ČVUT v Praze, ŠKODA AUTO a Hewlett Packard, vůbec jednoduché. Nakonec rozhodla takto:

Na třetím místě se umístila Veronika Valešová z Gymnázia Dašická v Pardubicích se svým projektem z oblasti meteorologie, projekt CZELTA a měření množství kosmického záření. Veronika se účastnila naší soutěže i minulý rok, kde skončila na druhém místě, takže jí těsně unikla výhra mininotebooku, to letos za třetí místo získala poukázku v hodnotě 5 tisíc Kč. Druhou příčku obsadila a poukázku v hodnotě 7 tisíc Kč získala Petra Vaníčková, studentka SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ v Liberci. Její práce se zabývala využitím nových scintilačních krystalů v radiologické dozimetrii.

Absolutním vítězem a tedy „nápadem k nezaplacení“ se stal projekt s názvem Mobilní most od dvojice dívek z Gymnázia Františka Procházky v Sušici, Anny Ngoové Thi a Jitky Hodné. Práce spočívala v naprogramování vlastnoručně sestaveného robota tak, aby v nerovném terénu překonal řeku pomocí mostu, který si sám nainstaluje. Anna a Jitka se účastnily už několik robosoutěží, zatím sice nedosáhly tak vysokého umístění jako v naší soutěži, ale postupně svého robota zdokonalují a metě nejvyšší se pomalu přibližují. Hlavní je, že je tahle práce baví a dokonce s roboty tráví většinu svého volného času. Do budoucna také uvažují i o studiu na ČVUT.

Určitě musíme zmínit i projekty, které těsně nedosáhly na stupně vítězů. Rozhodně nejsou o nic méně zajímavé, ale bohužel konkurence byla veliká. Na pomyslném čtvrtém / pátém místě se umístila studentka z Gymnázia pod Svatou Horou v Příbrami Hoang Diep Do s projektem DNA Barcoding a fylogenetickou studií a dvojice dívek z Gymnázia Jána Chalupku ve slovenském Breznu, Klaudia Kvaková a Simona Machyniaková. Jejich projekt se zabýval znečištěním horního toku řeky Hron.

Kromě poukázek na nákup zboží v Alza. cz si všechny holky odvezly také tašky plné dárku. Nechyběly propagační předměty od Holek, pozor!, jako diář, náušnice, psací potřeby a další, a také pozornost od sponzora Škoda Auto, mikina a dámská manikúra. Nestihla jsi svůj projekt přihlásit? Nebo tě naše soutěž inspirovala a máš nějaký nový nápad? Tak určitě sleduj naše stránky holkypozor.cz, aby ti další ročník soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek neutekl.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.