Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

ČVUT technici na zkušené po Evropě
25. 3. 2011   Studenti ČVUT se, jako v každém semestru, zúčastnili v minulém týdnu týdenních kurzů pořádaných partnerskými univerzitami programu ATHENS. Na výběr bylo přes 75 kurzů pořádaných například v Paříži, Budapešti, Soluni, nebo Madridu.
Výstava na ČVUT o tom, jak ztvárnit lidské tělo
14. 3. 2011   ČVUT hostí do konce března Figuramu, už jedenáctý ročník výstavy kreseb figur od studentů i pedagogů z celkem jedenácti domácích i zahraničních vysokých uměleckých škol a to včetně Architektury ČVUT.
Studentský ples ČVUT
10. 3. 2011   Plesová sezóna vrcholí a v pátek 11. března proběhne všemi netrpělivě očekávaný osmý ročník Studentského plesu ČVUT. Letos se odehraje v komiksovém stylu. Veselé rejdění už tradičně hostí Masarykova kolej v Dejvicích.
Lady iKariera na ČVUT v Praze
5. 3. 2011   Ve středu 9. března proběhne už tradiční Veletrh pracovních příležitostí neboli iKariéra v dejvickém kampusu ČVUT. Letos se představí kolem 80 firem a společností, a to na půdě fakult stavební, elektrotechnická a strojní. Veletrh IKariéra pomáhá studentům nebo absolventům ČVUT hledat jejich první zaměstnání, praxe nebo téma diplomové práce.
Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš
23. 2. 2011   Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?


Nápadem k nezaplacení se stal „Mobilní most“

V pondělí 10. prosince vyvrcholil 2. ročník soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek aneb Nápad k nezaplacení. Do finále se probojovalo celkem pět prací studentek gymnázií a středních škol a to nejen z Česka, ale i ze sousedního Slovenska. A projekty to byly opravdu propracované a velmi zajímavé, takže porota neměla vůbec jednoduché rozhodování.

Celkem 5 projektů a 7 děvčat se zúčastnilo letošního finále soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek, ale jen tři z nich mohly získat hlavní ceny v podobě poukázek v hodnotách 10, 7 a 5 tisíc Kč na nákup zboží v Alza.cz. Sešly se projekty napříč všemi vědeckými disciplínami, z oblasti fyziky, meteorologie, chemie a biochemie, a proto výběr vítězných prací neměla odborná porota, složená ze zástupců ČVUT v Praze, ŠKODA AUTO a Hewlett Packard, vůbec jednoduché. Nakonec rozhodla takto:

Na třetím místě se umístila Veronika Valešová z Gymnázia Dašická v Pardubicích se svým projektem z oblasti meteorologie, projekt CZELTA a měření množství kosmického záření. Veronika se účastnila naší soutěže i minulý rok, kde skončila na druhém místě, takže jí těsně unikla výhra mininotebooku, to letos za třetí místo získala poukázku v hodnotě 5 tisíc Kč. Druhou příčku obsadila a poukázku v hodnotě 7 tisíc Kč získala Petra Vaníčková, studentka SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ v Liberci. Její práce se zabývala využitím nových scintilačních krystalů v radiologické dozimetrii.

Absolutním vítězem a tedy „nápadem k nezaplacení“ se stal projekt s názvem Mobilní most od dvojice dívek z Gymnázia Františka Procházky v Sušici, Anny Ngoové Thi a Jitky Hodné. Práce spočívala v naprogramování vlastnoručně sestaveného robota tak, aby v nerovném terénu překonal řeku pomocí mostu, který si sám nainstaluje. Anna a Jitka se účastnily už několik robosoutěží, zatím sice nedosáhly tak vysokého umístění jako v naší soutěži, ale postupně svého robota zdokonalují a metě nejvyšší se pomalu přibližují. Hlavní je, že je tahle práce baví a dokonce s roboty tráví většinu svého volného času. Do budoucna také uvažují i o studiu na ČVUT.

Určitě musíme zmínit i projekty, které těsně nedosáhly na stupně vítězů. Rozhodně nejsou o nic méně zajímavé, ale bohužel konkurence byla veliká. Na pomyslném čtvrtém / pátém místě se umístila studentka z Gymnázia pod Svatou Horou v Příbrami Hoang Diep Do s projektem DNA Barcoding a fylogenetickou studií a dvojice dívek z Gymnázia Jána Chalupku ve slovenském Breznu, Klaudia Kvaková a Simona Machyniaková. Jejich projekt se zabýval znečištěním horního toku řeky Hron.

Kromě poukázek na nákup zboží v Alza. cz si všechny holky odvezly také tašky plné dárku. Nechyběly propagační předměty od Holek, pozor!, jako diář, náušnice, psací potřeby a další, a také pozornost od sponzora Škoda Auto, mikina a dámská manikúra. Nestihla jsi svůj projekt přihlásit? Nebo tě naše soutěž inspirovala a máš nějaký nový nápad? Tak určitě sleduj naše stránky holkypozor.cz, aby ti další ročník soutěže o Nejlepší vědecko-technické projekty holek neutekl.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.