Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czĽubomíra Balková

Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Teoretická matematička Ľubomíra Balková je dámou čísel. Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT totiž učí vědu, která zní pro mnohé složitě, přitom se v ní dá najít záliba i životní poslání.

Nerada se učila něco nazpaměť, a proto si vybrala matematiku. Tam se stačí naučit základní pravidla a vzorečky a zbytek se dá s trochou logiky vždycky odvodit. A v teoretické matematice obzvláště. Tato věda pomáhá rozvíjet především logické myšlení a obzvláště komu to rychle pálí, má větší šanci se uplatnit v jakémkoliv oboru. Takhle představuje Ľubomíra „svou“ elegantní disciplínu, teoretickou matematiku.

Trochu z jiného soudku už je seminář Dějin matematiky, který vede. Studenti nahlédnou, jak matematika dříve vypadala a jak dlouho trvalo, než dostala dnešní podobu. A občas jsou i taková historická okénka zajímavým zpestření jejích přednášek lineární algebry. Jednou z mnoha aktivit je také spolupráce se středními školami, takže o její zajímavé přednášky nepřijdou ani středoškoláci, mohou se třeba naučit, jak rychle násobit.

A co si o své profesorce myslí studenti? Je hodná, nebo naopak přísná? Na poslední „Bažantrikulaci“ (pravidelná akce v podobě divadla druháků pro prváky na téma průběhu zkoušek) předváděli studenti Ľubomíru jako hodnou profesorku, což si samozřejmě ona sama nemyslí. Asi jako každý profesor se snaží být přísná, ale studenti to vidí jinak.

Kromě učení baví Ľubomíru také propagace fakulty a zmiňovaná spolupráce se středními školami. Středoškoláci mívají k matematice poměrně často odpor, ale to především kvůli klamným předsudkům. „Hodně záleží na profesorovi, jak dokáže žáky matematikou zaujmout, a jak ji umí podat, aby je bavila,“ míní zkušená matematička.

Své práci se Ľubomíra věnuje naplno, ale při tom všem neopomene zaskočit na hodinu power jógy, zarelaxovat si při plavání nebo potrápit jazykové schopnosti na hodině francouzštiny. Občas zajde i do kina, ale spíš jí potkáte někde v restauraci či baru při posezení s přáteli, tak totiž tráví svůj volný čas nejraději.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.