Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeĽubomíra Balková

Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Teoretická matematička Ľubomíra Balková je dámou čísel. Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT totiž učí vědu, která zní pro mnohé složitě, přitom se v ní dá najít záliba i životní poslání.

Nerada se učila něco nazpaměť, a proto si vybrala matematiku. Tam se stačí naučit základní pravidla a vzorečky a zbytek se dá s trochou logiky vždycky odvodit. A v teoretické matematice obzvláště. Tato věda pomáhá rozvíjet především logické myšlení a obzvláště komu to rychle pálí, má větší šanci se uplatnit v jakémkoliv oboru. Takhle představuje Ľubomíra „svou“ elegantní disciplínu, teoretickou matematiku.

Trochu z jiného soudku už je seminář Dějin matematiky, který vede. Studenti nahlédnou, jak matematika dříve vypadala a jak dlouho trvalo, než dostala dnešní podobu. A občas jsou i taková historická okénka zajímavým zpestření jejích přednášek lineární algebry. Jednou z mnoha aktivit je také spolupráce se středními školami, takže o její zajímavé přednášky nepřijdou ani středoškoláci, mohou se třeba naučit, jak rychle násobit.

A co si o své profesorce myslí studenti? Je hodná, nebo naopak přísná? Na poslední „Bažantrikulaci“ (pravidelná akce v podobě divadla druháků pro prváky na téma průběhu zkoušek) předváděli studenti Ľubomíru jako hodnou profesorku, což si samozřejmě ona sama nemyslí. Asi jako každý profesor se snaží být přísná, ale studenti to vidí jinak.

Kromě učení baví Ľubomíru také propagace fakulty a zmiňovaná spolupráce se středními školami. Středoškoláci mívají k matematice poměrně často odpor, ale to především kvůli klamným předsudkům. „Hodně záleží na profesorovi, jak dokáže žáky matematikou zaujmout, a jak ji umí podat, aby je bavila,“ míní zkušená matematička.

Své práci se Ľubomíra věnuje naplno, ale při tom všem neopomene zaskočit na hodinu power jógy, zarelaxovat si při plavání nebo potrápit jazykové schopnosti na hodině francouzštiny. Občas zajde i do kina, ale spíš jí potkáte někde v restauraci či baru při posezení s přáteli, tak totiž tráví svůj volný čas nejraději.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.