Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeMarkéta Pokorná

Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.

Ing. Markéta Pokorná se už delší dobu věnuje zkoumání mořského dna a nyní ve své doktorské práci zkoumá tloušťku mořského ledu a sněhu pomocí satelitních dat. Vskutku netradiční oblast výzkumu. Na ČVUT vystudovala Fakultu stavební obor Geodézie a kartografie. Ještě ve třetím ročníku získala roční stipendium v rámci programu Erasmus na Univerzitu v německém Hannoveru, konkrétně na Institut Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum. Když dostala v rámci studia nabídku se zúčastnit vědecké polární expedici do Arktidy, neváhala.

Během pětitýdenní expedice mapovala reliéf mořského dna pomocí speciální sondy, umístěné na ledoborci. Kromě svojí vědecké práce se věnovala focení, také si psala lodní deník a vzpomíná i na seznámení se s důmyslnými technologiemi používanými na lodi, jako např. získávání vody na sprchování atd. Na lodi se seznámila s novými lidmi, byl tu čas i na filmy, saunu, posilovnu, či plavání. Jediné, co Markétě scházelo, byla zeleň, tráva a stromy.

Kromě „výletu“ do Grónska se účastnila také dalších vědeckých expedic v Irsku, západní Africe a Kanadě. Nyní působí v Centru pro atmosférický a mořský výzkum na Univerzitě v Hamburku, kde pracuje na své doktorské práci v oboru oceánografie. V budoucnu by ráda spolupracovala s ministerstvem průmyslu a obchodu, které spravuje naše moře v severovýchodním Pacifiku.

V Německu strávila Markéta studiem několik let. Pozitivně hodnotí přístup profesorů ke studentům a také možnosti žen ve vědě, dostávají zde větší prostor, podporu i respekt ostatních kolegů. Vysoké technické školy pořádají také speciální dny otevřených dveří jen pro holky. Pomocí těchto „Girls Days“ se snaží vysoké školy nalákat děvčata ke studiu technických oborů a tahle taktika jim rozhodně vychází.

Studenti středních škol mají možnost zapojit se do různých oblastí výzkumu. To se Markétě zalíbilo, vzala iniciativu do svých rukou a zprostředkovala projekt Ice Climate Education 2007. Do této literární soutěže posílali studenti středních škol texty na téma globální oteplování. A první cena byla hodně zajímavá, cesta na Špicberky a letní kemp s přednáškami například o změnách klimatu.

Nedávno se Markéta vrátila z ročního pobytu v Antarktidě. Byla zde jako první a jediná Češka a spolu s osmi německými členy měla na starosti geofyzikální observatoř. Aby v nelidských podmínka přežila, musela projít školením na zvládání krizových situací, připravit se na dlouhodobou izolaci, absolvovala kurz přežití v Alpách a dokonce strávila několik týdnů okukování operačních zákroků v nemocnici.

Nyní se krom své práce věnuje také psaní a přednášení o svých cestách, spolu s vystavováním fotek. A kam se Markéta chystá příště? Vypadá to, že příští plánovaná destinace je mořské dno v Norsku, kde by měla řídit speciální mořskou rolbu.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.