Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czMarkéta Pokorná

Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.

Ing. Markéta Pokorná se už delší dobu věnuje zkoumání mořského dna a nyní ve své doktorské práci zkoumá tloušťku mořského ledu a sněhu pomocí satelitních dat. Vskutku netradiční oblast výzkumu. Na ČVUT vystudovala Fakultu stavební obor Geodézie a kartografie. Ještě ve třetím ročníku získala roční stipendium v rámci programu Erasmus na Univerzitu v německém Hannoveru, konkrétně na Institut Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum. Když dostala v rámci studia nabídku se zúčastnit vědecké polární expedici do Arktidy, neváhala.

Během pětitýdenní expedice mapovala reliéf mořského dna pomocí speciální sondy, umístěné na ledoborci. Kromě svojí vědecké práce se věnovala focení, také si psala lodní deník a vzpomíná i na seznámení se s důmyslnými technologiemi používanými na lodi, jako např. získávání vody na sprchování atd. Na lodi se seznámila s novými lidmi, byl tu čas i na filmy, saunu, posilovnu, či plavání. Jediné, co Markétě scházelo, byla zeleň, tráva a stromy.

Kromě „výletu“ do Grónska se účastnila také dalších vědeckých expedic v Irsku, západní Africe a Kanadě. Nyní působí v Centru pro atmosférický a mořský výzkum na Univerzitě v Hamburku, kde pracuje na své doktorské práci v oboru oceánografie. V budoucnu by ráda spolupracovala s ministerstvem průmyslu a obchodu, které spravuje naše moře v severovýchodním Pacifiku.

V Německu strávila Markéta studiem několik let. Pozitivně hodnotí přístup profesorů ke studentům a také možnosti žen ve vědě, dostávají zde větší prostor, podporu i respekt ostatních kolegů. Vysoké technické školy pořádají také speciální dny otevřených dveří jen pro holky. Pomocí těchto „Girls Days“ se snaží vysoké školy nalákat děvčata ke studiu technických oborů a tahle taktika jim rozhodně vychází.

Studenti středních škol mají možnost zapojit se do různých oblastí výzkumu. To se Markétě zalíbilo, vzala iniciativu do svých rukou a zprostředkovala projekt Ice Climate Education 2007. Do této literární soutěže posílali studenti středních škol texty na téma globální oteplování. A první cena byla hodně zajímavá, cesta na Špicberky a letní kemp s přednáškami například o změnách klimatu.

Nedávno se Markéta vrátila z ročního pobytu v Antarktidě. Byla zde jako první a jediná Češka a spolu s osmi německými členy měla na starosti geofyzikální observatoř. Aby v nelidských podmínka přežila, musela projít školením na zvládání krizových situací, připravit se na dlouhodobou izolaci, absolvovala kurz přežití v Alpách a dokonce strávila několik týdnů okukování operačních zákroků v nemocnici.

Nyní se krom své práce věnuje také psaní a přednášení o svých cestách, spolu s vystavováním fotek. A kam se Markéta chystá příště? Vypadá to, že příští plánovaná destinace je mořské dno v Norsku, kde by měla řídit speciální mořskou rolbu.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.