Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDEMarcela Fejtová

Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem

Svým vynálezem „kyberoka“ otevřela handicapovaným lidem možnost zapojit se do práce a aktivně komunikovat s okolím. Řeč je o Ing. Marcele Fejtové z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Marcela pochází z rodiny plné techniků a to byl jeden z důvodů, proč si vybrala právě technický obor. Většina žen má ovšem z takových oborů strach, nebo spíš koluje takový uzus, že technika pro ženské není. Marcela přiznává, že učení nazpaměť nebylo nikdy nic pro ni, že raději něco nového vymýšlela a vyvozovala, proto se také dala technickou cestou. Už jako střední školu studovala slaboproudou průmyslovku, a kam bude dále směřovat, se zdálo už celkem jisté. Vybrala si České vysoké učení technické v Praze Fakultu elektrotechnickou, obor Umělá inteligence a podobor Biokybernetika.

V biokybernetice se Marcela zabývá návrhem a konstrukcí přístrojů, které jsou inteligentní, tzn. že v sobě mají zabudované určité postupy, díky kterým se dokážou učit novým věcem. Její nový vynález I4Control je světovým unikátem, který pomáhá handicapovaným lidem ovládat počítač pomocí oka. Marcelu na tento nápad přivedl článek o lidech trpící svalovou dystrofií. Ta postihuje svalový aparát, který postupně vypovídá službu. Mezi jedněmi z posledních svalů, které přestanou fungovat, jsou svaly ovládající oko. Samotný přístroj je umístěn v malé krabičce připojené k počítači a jeho nezbytnou součástí jsou také brýle s malou kamerkou. Celé zařízení pak nahrazuje počítačovou myš, kdy pohyby oka ovládají kurzor myši a mrkání (trochu delší než normální mrkání) představuje klik.

Spolu se svými pracovníky je držitelkou několika prestižních ocenění za práci na systému I4Control. V roce 2004 získala zvláštní cenu poroty v projektu Česká hlava a v roce 2006 European IST Prize Winner a Zlatou medaili MSV. Její vědecká práce se zabývá využitím nových technologií v medicíně. Nyní prochází na nápady plodným obdobím a využívá ho k vybudování jistého základu, kariéry, na kterém pak může dál stavět. Založení rodiny tedy nezavrhuje, jen to pro ni zatím není prioritou. Pokud by taková situace nastala, tak všechno odsune stranou a rodina bude na prvním místě. On celý výzkum je totiž velmi časově náročný. K vývoji něčeho nového se Marcela dostává až večer po práci se studenty, nebo o víkendech a dovolené.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.