Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeMarcela Fejtová

Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem

Svým vynálezem „kyberoka“ otevřela handicapovaným lidem možnost zapojit se do práce a aktivně komunikovat s okolím. Řeč je o Ing. Marcele Fejtové z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Marcela pochází z rodiny plné techniků a to byl jeden z důvodů, proč si vybrala právě technický obor. Většina žen má ovšem z takových oborů strach, nebo spíš koluje takový uzus, že technika pro ženské není. Marcela přiznává, že učení nazpaměť nebylo nikdy nic pro ni, že raději něco nového vymýšlela a vyvozovala, proto se také dala technickou cestou. Už jako střední školu studovala slaboproudou průmyslovku, a kam bude dále směřovat, se zdálo už celkem jisté. Vybrala si České vysoké učení technické v Praze Fakultu elektrotechnickou, obor Umělá inteligence a podobor Biokybernetika.

V biokybernetice se Marcela zabývá návrhem a konstrukcí přístrojů, které jsou inteligentní, tzn. že v sobě mají zabudované určité postupy, díky kterým se dokážou učit novým věcem. Její nový vynález I4Control je světovým unikátem, který pomáhá handicapovaným lidem ovládat počítač pomocí oka. Marcelu na tento nápad přivedl článek o lidech trpící svalovou dystrofií. Ta postihuje svalový aparát, který postupně vypovídá službu. Mezi jedněmi z posledních svalů, které přestanou fungovat, jsou svaly ovládající oko. Samotný přístroj je umístěn v malé krabičce připojené k počítači a jeho nezbytnou součástí jsou také brýle s malou kamerkou. Celé zařízení pak nahrazuje počítačovou myš, kdy pohyby oka ovládají kurzor myši a mrkání (trochu delší než normální mrkání) představuje klik.

Spolu se svými pracovníky je držitelkou několika prestižních ocenění za práci na systému I4Control. V roce 2004 získala zvláštní cenu poroty v projektu Česká hlava a v roce 2006 European IST Prize Winner a Zlatou medaili MSV. Její vědecká práce se zabývá využitím nových technologií v medicíně. Nyní prochází na nápady plodným obdobím a využívá ho k vybudování jistého základu, kariéry, na kterém pak může dál stavět. Založení rodiny tedy nezavrhuje, jen to pro ni zatím není prioritou. Pokud by taková situace nastala, tak všechno odsune stranou a rodina bude na prvním místě. On celý výzkum je totiž velmi časově náročný. K vývoji něčeho nového se Marcela dostává až večer po práci se studenty, nebo o víkendech a dovolené.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.