Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czLucia Hladná

absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století

 

Ještě nedávno o Lucii Hladné, posluchačce Fakulty architektury ČVUT, moc lidí nevědělo. Až letos na jaře na sebe upozornila v soutěži o nejlepší studentský návrh domu pro 21. století. Její projekt v trojské kotlině označila porota za nejlepší. A měla pro to ten nejlepší důvod.

 

Představte si, že byste se postavili na hranu skalního srázu těsně pod pražským sídlištěm Bohnice směrem k Podhoří a pustili po svahu dolů k Vltavě velké kamenné krychle. Tam, kde by se v krkolomném terénu zastavily, by vznikly vzájemně propojené byty netradičně pojatého velkého domu. Je to fakt, nebo fikce? Určitě to druhé, ale o možnost navrhnout bydlení i v exponovaném území Pražské přírodní rezervace se odvážně pokusila právě Lucia Hladná.

"Hlavní hmotu a objem bytů představují kameny, které nesou kovová stébla," popisuje autorka projektu. "Dům se dotýká svahu pouze konstrukcí, pod sebou nechává volnou přírodu a se zemí je spojený jenom ve vstupních podlažích. Tedy dole u Vltavy a na horním srázu, kde jsou hlavní vchody a garáže."

Celý projekt se snaží splynout s prostředím, aby nerušil krajinu. Má přibližně šedesát rodinných řadových domů seřazených nad sebou ve vertikálním směru. Z každého okna je vidět to, co se děje na skále, ale i nad řekou. Domy nabízejí rovněž nádherný výhled na Pražský hrad.

Mohla být ekonomkou
Dostat se na pražskou architekturu se podařilo Lucii až napotřetí. Při předcházejících pokusech jí střídavě nevyšly talentové zkoušky, matematika a technické předměty. "Napodruhé jsem z toho byla velmi zklamaná, protože už dlouho jsem věděla, že chci studovat právě architekturu. Že jsem to nakonec zkusila i do třetice, za to vděčím rodičům, kteří mě psychicky podpořili. Kdyby mě nevzali, další pokusy bych vzdala a šla na ekonomku."

Už od druhého ročníku se Lucia Hladná nechala zapsat do ateliéru sociálních staveb. Učila se projektovat například budovy a interiéry různých zdravotnických zařízení. Do soutěží na fakultě i mimo ni však neměla šanci se přihlásit. Ne že by nechtěla, ale v rámci její specializace se žádné soutěže nevyhlašovaly.

"Na začátku šestého ročníku jsem si řekla, že zkusím něco jiného, tedy že si pustím fantazii z uzdy, uvolním se a nebudu se zatěžovat složitými konstrukcemi," svěřuje se Lucia. V tomto duchu vznikl návrh domu pro jedenadvacáté století, který porota celostátní soutěže v čele s architektem Zdeňkem Lukešem ocenila jako nejlepší mezi sedmasedmdesáti pracemi vysokoškolských studentů oborů architektura a pozemní stavby.

V jistém smyslu úlet od studované specializace si Lucia dovolila i v posledním roce v závěrečné diplomové práci, když navrhla novou Marinu na Lipně v Černé v Pošumaví. Podstatné pro ni bylo, že ji obhájila bez sebemenších problémů.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.