Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeLucia Hladná

absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století

 

Ještě nedávno o Lucii Hladné, posluchačce Fakulty architektury ČVUT, moc lidí nevědělo. Až letos na jaře na sebe upozornila v soutěži o nejlepší studentský návrh domu pro 21. století. Její projekt v trojské kotlině označila porota za nejlepší. A měla pro to ten nejlepší důvod.

 

Představte si, že byste se postavili na hranu skalního srázu těsně pod pražským sídlištěm Bohnice směrem k Podhoří a pustili po svahu dolů k Vltavě velké kamenné krychle. Tam, kde by se v krkolomném terénu zastavily, by vznikly vzájemně propojené byty netradičně pojatého velkého domu. Je to fakt, nebo fikce? Určitě to druhé, ale o možnost navrhnout bydlení i v exponovaném území Pražské přírodní rezervace se odvážně pokusila právě Lucia Hladná.

"Hlavní hmotu a objem bytů představují kameny, které nesou kovová stébla," popisuje autorka projektu. "Dům se dotýká svahu pouze konstrukcí, pod sebou nechává volnou přírodu a se zemí je spojený jenom ve vstupních podlažích. Tedy dole u Vltavy a na horním srázu, kde jsou hlavní vchody a garáže."

Celý projekt se snaží splynout s prostředím, aby nerušil krajinu. Má přibližně šedesát rodinných řadových domů seřazených nad sebou ve vertikálním směru. Z každého okna je vidět to, co se děje na skále, ale i nad řekou. Domy nabízejí rovněž nádherný výhled na Pražský hrad.

Mohla být ekonomkou
Dostat se na pražskou architekturu se podařilo Lucii až napotřetí. Při předcházejících pokusech jí střídavě nevyšly talentové zkoušky, matematika a technické předměty. "Napodruhé jsem z toho byla velmi zklamaná, protože už dlouho jsem věděla, že chci studovat právě architekturu. Že jsem to nakonec zkusila i do třetice, za to vděčím rodičům, kteří mě psychicky podpořili. Kdyby mě nevzali, další pokusy bych vzdala a šla na ekonomku."

Už od druhého ročníku se Lucia Hladná nechala zapsat do ateliéru sociálních staveb. Učila se projektovat například budovy a interiéry různých zdravotnických zařízení. Do soutěží na fakultě i mimo ni však neměla šanci se přihlásit. Ne že by nechtěla, ale v rámci její specializace se žádné soutěže nevyhlašovaly.

"Na začátku šestého ročníku jsem si řekla, že zkusím něco jiného, tedy že si pustím fantazii z uzdy, uvolním se a nebudu se zatěžovat složitými konstrukcemi," svěřuje se Lucia. V tomto duchu vznikl návrh domu pro jedenadvacáté století, který porota celostátní soutěže v čele s architektem Zdeňkem Lukešem ocenila jako nejlepší mezi sedmasedmdesáti pracemi vysokoškolských studentů oborů architektura a pozemní stavby.

V jistém smyslu úlet od studované specializace si Lucia dovolila i v posledním roce v závěrečné diplomové práci, když navrhla novou Marinu na Lipně v Černé v Pošumaví. Podstatné pro ni bylo, že ji obhájila bez sebemenších problémů.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.