Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czLenka Lhotská

Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků

Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc. se věnuje výzkumu na katedře Kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a je zde také vedoucí Oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků. Spolu se svým týmem zkoumá inteligentní metody pro biomedicínská data a zpracování systémů.

Její výzkum se zaměřuje na tzv. „Inteligentní budovy“ a spíše, než tou stavebně-konstrukční, se zabývá vazbou obyvatel a budova. Představit si to můžeš třeba na systému, který dokáže sledovat a sám vyhodnocovat zdravotní stav u starších lidí nebo chronicky nemocných, kteří pak nemusí strávit život v nejrůznějších specializovaných zařízeních. Součástí takové inteligence mohou být také nejrůznější čidla, na tekoucí vodu nebo na zapnutý spotřebič. Ta musí být ale naprogramována také na situaci, kdy odcházíme z bytu a nějaký spotřebič necháváme zapnutý schválně (pračka, myčka).

Lenka a její kolegové se snaží, aby takové systémy byly téměř soběstačné, aby obyvatele domu neomezovaly neustálými zásahy do jejich řízení, ale nenápadně se staly užitečným společníkem. U nás zatím takové domy nejsou, jen ty nízkoenergetické, kde bohužel inteligence končí vypracovanými zabezpečovacími systémy. V zahraničí už ale takové domy fungují, jsou v nich třeba systémy, které dokážou zjistit zhoršující se zdravotní stav a spojí se s centrálním dispečinkem. Fakulta elektrotechnická nyní dokončuje prostor pro Centrum asistivních technologií (CAT) a vyrůst by zde měl i inteligentní byt, kde budou testovány veškeré technologie využitelné v inteligentních bytech a domech.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.