Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeLenka Lhotská

Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků

Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc. se věnuje výzkumu na katedře Kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a je zde také vedoucí Oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků. Spolu se svým týmem zkoumá inteligentní metody pro biomedicínská data a zpracování systémů.

Její výzkum se zaměřuje na tzv. „Inteligentní budovy“ a spíše, než tou stavebně-konstrukční, se zabývá vazbou obyvatel a budova. Představit si to můžeš třeba na systému, který dokáže sledovat a sám vyhodnocovat zdravotní stav u starších lidí nebo chronicky nemocných, kteří pak nemusí strávit život v nejrůznějších specializovaných zařízeních. Součástí takové inteligence mohou být také nejrůznější čidla, na tekoucí vodu nebo na zapnutý spotřebič. Ta musí být ale naprogramována také na situaci, kdy odcházíme z bytu a nějaký spotřebič necháváme zapnutý schválně (pračka, myčka).

Lenka a její kolegové se snaží, aby takové systémy byly téměř soběstačné, aby obyvatele domu neomezovaly neustálými zásahy do jejich řízení, ale nenápadně se staly užitečným společníkem. U nás zatím takové domy nejsou, jen ty nízkoenergetické, kde bohužel inteligence končí vypracovanými zabezpečovacími systémy. V zahraničí už ale takové domy fungují, jsou v nich třeba systémy, které dokážou zjistit zhoršující se zdravotní stav a spojí se s centrálním dispečinkem. Fakulta elektrotechnická nyní dokončuje prostor pro Centrum asistivních technologií (CAT) a vyrůst by zde měl i inteligentní byt, kde budou testovány veškeré technologie využitelné v inteligentních bytech a domech.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.