Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czKlára Štrausová

absolventka ČVUT

Piješ vodu z kohoutku? A napadlo tě, že by tě mohla zabít? Za to, že stále žiješ, může výzkum, na kterém se podílí Klára Štrausová!

Klára dokončila inženýrské studium na stavební fakultě ČVUT na katedře zdravotního a ekologického inženýrství v roce 2004. Okamžitě ale nastoupila na postgraduál, který zde dokončila v roce 2008. Celou dobu se věnovala především technologii vody a tomu jak ji čistit. Jako to její čištění vody je docela zajímavý, protože k tomu využívá umnělý neuronových sítí. Co to znamená nevím, ale když to pochopila ona, tak proč bych to nemohla pochopit já!

Prej jde o to, že je počítač přinucen chovat se jako mozek. No, to už tady bylo. V Návštěvnících přece byl počítač, který řídil lidstvo – Centrální Mozek Lidstva. No a tento mozek Klára Štrausová prostě vezme a nechá ho, aby počítal potřebné množství látky, která vysráží nečistoty ve vodě. No, nelze se divit, že nás stroje v budoucnosti chtějí zabít, jak o tom vypráví film Terminátor:)))) Taky bych byla naštvaná:))))

Ale vážně! První umnělé neuronové sítě se objevují v roce 1943 a od té doby našly pevné místo v mnoha odvětvích techniky, ekonomiky a vědních disciplínách. Třeba, že další žena ve výzkumu umnělých neuronových sítí vymyslí, jak do mozku zapojit nějaký pevný disk nebo flashku...

Klára se ale věnuje vodě a způsobům, jak ji čistit. Podle ní jsou umnělé neuronové sítě, které se učí z toho, co dělají lidé, technologií budoucnosti pro všechny čističky vod a možná nejsme daleko době, kdy budou tyto sítě samy řídit celý provoz čističek. Teď sice jen pomáhají řídit proces srážení škodlivých látek ve vodě, které jsou z vody odstraňovány dalšími technologickými postupy, ale možná, že jsou schopny řídit i složitější procesy. Vždyť na ČVUT nedávno udělali pokus, kdy vzali krysí mozek, rozpustili ho v petriho misce a přes bluetooth je napojili na robota a tento mozek byl schopen robota ovládat! V misce rozpuštěný mozek se prostě znovu sestavil na kontaktech a fungoval naprosto normálně!

Klára Štrausová v současnosti patří mezi úspěšné absolventy ČVUT, kteří jsou váženými a uznávanými odborníky ve svém oboru. Klára chrání naše vodní zdroje svou prací pro Státní fond životního prostředí.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.