Novinky

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.cz

Staň se na den vědkyní
11. 1. 2017  

Jsi středoškolačka a zajímá tě věda a CERN? Jsi přesvědčená, že věda není čistě mužský prostor a chceš zjistit, jak jsou do výzkumu zapojeny ženy-vědkyně v CERNu a u nás?

V únoru celý svět slaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tak ho přijď oslavit 10. února 2017 od 8.30 do 17.15h na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou (FJFI), Břehová 7, Praha 1. Přesně tobě je určena akce Jaderky Staň se na den vědkyní. Konkrétně je na Katedře fyziky FJFI připravený Experiment ATLAS pro středoškolačky, celým dnem tě provedou jaderné fyzičky.

Detailní informace o programu jsou k dispozici zde.

Zkusíš tedy objevit Higgsův boson, často označovaný za „božskou částici“?

FOOD FILM FEST
19. 10. 2016  

Ve dnech 21. – 23. října se v Národní technické knihovně a přiléhajícím Kampusu Dejvice uskuteční FOOD FILM FESTIVAL.

Těšit se můžete na bohatý program, kde se na jednom místě bude setkávat film, jídlo i věda.

Během tohoto víkendu uvidíte například diskuzi o hledání cesty k jídlu s Romanem Vaňkem, investigativní francouzský dokument o pesticidech v potravinách, povídání o včelách a lidech s držitelkou ceny za nejlepší med roku 2016 a mnoho dalšího.


Noc vědců 2016
27. 9. 2016  

Dne 30. 9. od 17.00 do 23:00 se pro návštěvníky z řad široké veřejnosti otevřou brány ČVUT v rámci projektu Noc vědců. Během této noci bude umožněno navštívit nejen naučné exkurze a přednášky, ale také podívat se do odborných laboratoří a případně si něco vyzkoušet i na vlastní kůži.

Podrobný program najdete na internetových stránkách zde nebo na facebooku zdeKlára Štrausová

absolventka ČVUT

Piješ vodu z kohoutku? A napadlo tě, že by tě mohla zabít? Za to, že stále žiješ, může výzkum, na kterém se podílí Klára Štrausová!

Klára dokončila inženýrské studium na stavební fakultě ČVUT na katedře zdravotního a ekologického inženýrství v roce 2004. Okamžitě ale nastoupila na postgraduál, který zde dokončila v roce 2008. Celou dobu se věnovala především technologii vody a tomu jak ji čistit. Jako to její čištění vody je docela zajímavý, protože k tomu využívá umnělý neuronových sítí. Co to znamená nevím, ale když to pochopila ona, tak proč bych to nemohla pochopit já!

Prej jde o to, že je počítač přinucen chovat se jako mozek. No, to už tady bylo. V Návštěvnících přece byl počítač, který řídil lidstvo – Centrální Mozek Lidstva. No a tento mozek Klára Štrausová prostě vezme a nechá ho, aby počítal potřebné množství látky, která vysráží nečistoty ve vodě. No, nelze se divit, že nás stroje v budoucnosti chtějí zabít, jak o tom vypráví film Terminátor:)))) Taky bych byla naštvaná:))))

Ale vážně! První umnělé neuronové sítě se objevují v roce 1943 a od té doby našly pevné místo v mnoha odvětvích techniky, ekonomiky a vědních disciplínách. Třeba, že další žena ve výzkumu umnělých neuronových sítí vymyslí, jak do mozku zapojit nějaký pevný disk nebo flashku...

Klára se ale věnuje vodě a způsobům, jak ji čistit. Podle ní jsou umnělé neuronové sítě, které se učí z toho, co dělají lidé, technologií budoucnosti pro všechny čističky vod a možná nejsme daleko době, kdy budou tyto sítě samy řídit celý provoz čističek. Teď sice jen pomáhají řídit proces srážení škodlivých látek ve vodě, které jsou z vody odstraňovány dalšími technologickými postupy, ale možná, že jsou schopny řídit i složitější procesy. Vždyť na ČVUT nedávno udělali pokus, kdy vzali krysí mozek, rozpustili ho v petriho misce a přes bluetooth je napojili na robota a tento mozek byl schopen robota ovládat! V misce rozpuštěný mozek se prostě znovu sestavil na kontaktech a fungoval naprosto normálně!

Klára Štrausová v současnosti patří mezi úspěšné absolventy ČVUT, kteří jsou váženými a uznávanými odborníky ve svém oboru. Klára chrání naše vodní zdroje svou prací pro Státní fond životního prostředí.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.