Novinky

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDE

Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ
3. 2. 2017  

Ve dnech 24. a 25. března proběhne v Clarion Congress Hotel Prague již 8. rořník akce Equal Pay Day.

Akce Equal Pay Day - ŽENY SOBĚ podporuje ženy v jejich profesním i osobním růstu. Její nedílnou součástí je velký mentoringový den, kterého se účastní stovky žen. Vzájemně sdílejí své zkušenosti, podporují se v rozvoji, motivují se, diskutují o sebedůvěře, učí se vyjednávat či prezentovat. Mentorkami jsou zkušené, úspěšné ženy, které předávají rady a zkušenosti kolegyním, které jsou na začátku kariéry, či podnikání, nebo hledají smysluplné uplatnění po mateřské dovolené.

Tak přijď i Ty a poznej mnoho inspirativních osobností, které ti prozradí cenné informace a praktické rady nejen do pracovního života.

Další podrobnosti o této akci můžeš naleznout na webových stránkách www.equalpayday.czKateřina Sakařová

staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong

Touha po cestování a záliba v cizích řečech ji během studií přivedla ke studijní stáži na Národní technické univerzitě v Aténách, kde po letním intenzivním kurzu řečtiny studovala dva semestry společně s řeckými studenty. Právě v Aténách měla poprvé možnost navštívit stavby hlubokých základů a tunelů, které ji naprosto fascinovaly. Po návratu do Prahy už byl potřeba jen malý krůček k tomu začít dělat to, co ji baví do dneška. Už při prvním pohovoru v Metrostavu, který každoročně láká studenty Fakulty stavební na roční praxe, zažádala o zařazení do divize, která stavěla tunely v centru Prahy. První den na stavbě začal prý humorným nedorozuměním, kdy při jejích necelých 155 cm výšky si dělníci mysleli, že se jedná jen o návštěvu na stavbě a ne jejich novou vedoucí.

Toulavé boty ale byly silnější, a tak ještě před ukončením studií využila pomoci pana George Stone, který spolupracoval s oddělením zahraničních styků na Rektorátu ČVUT a pomáhal absolventům ČVUT získat inženýrské pozice ve Velké Británii. S jeho pomocí získala místo geotechnického projektanta na velkém zahraničním projektu, Dubajském rychlodráze, kterou projektovala firma Capita Symonds v Británii.

Stále ji to ale táhlo k tunelům a tak když při jedné Londýnské přednášce o projektování metra v Dilí dostala nabídku na práci ve firmě Mott MacDonald, neváhala ani chviličku a do měsíce nastoupila. „Motti“, jak se jim v oboru přezdívá, jsou v současné době světová špička v oblasti projektování podzemních staveb a jejich projekty jsou rozeseté po všech kontinentech. Po třech měsících v kanceláři ji vyslali na projekt na Islandu, což obnášelo přestěhovat se do tábora uprostřed sněhové pláně, kde nejbližší sousedé byli tak možná losi. Ale její technické srdce zajásalo, stavba vodní elektrárny Kárahnjúkar zahrnovala přes 60 kilometrů tunelů, a pracovní tým jako dozor investora dohlížel na správné provedení. “Ještě dnes, když si vzpomenu na polární zář, kterou jsme často vídali „tančit“ při cestě ze směny, mi přeběhne mráz po zádech nad tou nádherou,”přiznává se Katka.

Po zkušenostech z této stavby už se projekty jen hrnuly, nejdříve pozvání do budapešťské kanceláře Mott MacDonald, kde místnímu týmu pomáhala projektovat přístupové tunely pro podzemní úložiště jaderného odpadu, pak zpátky do Londýna vést studii proveditelnosti pro zatím prý nejzajímavější projekt revitalizace solného dolu v Anglii. Díky práci se dostala až na daleký Nový Zéland, kde s týmem tunelářských specialistů navrhovali plán pro novou vodní elektrárnu na řece Waitaki na jižním ostrově.

Po pěti letech v Londýně se rozhodla pro změnu a s novou pracovní nabídkou se přestěhovala do Hong Kongu, kde momentálně probíhá plánování a výstavba tří nových linek metra. Je to Katčin nový tunelářský sen, který se stává skutečností.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.