Novinky

Staň se na den vědkyní na FJFI ČVUT
8. 2. 2019  

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen a stanoven Valným shromážděním OSN na 11. února. Tento den má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. 

K tomuto dni si pro studentky středních škol připravila Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT akci Staň se na den vědkyní. 11. února 2019 od 9 do 17 hodin budou pro dívky přichystány 4 přednášky a následně praktická cvičení na různá témata. Přesný program a další informace o akci Staň se na den vědkyní naleznete na webových stránkách vedkyne.fjfi.cvut.cz.

Dále se letos k oslavám přidává i NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Pod hashtagem #ZenyVeVede a #WomenInScience můžete na stránce NCE – gender a věda sledovat, sdílet a označovat úspěšné ženy ve vědě. 

Noc vědců 2017
28. 9. 2017   Během prvního říjnového pátečního večera budete mít opět možnost navštívit na mnoha místech ČR vědecká a technická pracoviště a univerzity. Také ČVUT si na letošní Noc vědců nachystalo bohatý program, během něhož se představí nejenom jeho 8 fakult, ale také jeho 2 nefakultní součásti – Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Masarykův ústav vyšších studií.
Akce se koná 6. 10. 2017 od 17. hodin a vstup je volný.
Více informací a podrobný program naleznete na stránkách www.noc-vedcu.cz
Prague Open 2017
28. 9. 2017   Během víkendu 30. září a 1. října bude na FIT ČVUT probíhat Prague Open 2017. Jedná se o mezinárodní soutěž v rychloskládání Rubikovy kostky, tzv. speedcubing. Sedmdesát speedcuberů se utká celkem ve 13 různých disciplínách. Skládat budou kostky rozličných tvarů a rozměrů, a to jednou rukou, poslepu, ale i nohama. Pro diváky je připraven bohatý doprovodný program. Vstup na akci je zdarma.
Festival vědy 2017
29. 8. 2017  

Stejně jako v minulých letech, tak i letos se v dejvickém kampusu uskuteční Festival vědy.

Během celého dne budete mít možnost prozkoumat vědeckou laboratoř pod širým nebem. Představí se zde přírodovědné a technické obory, dostanete příležitost vyzkoušet si nevšední pokusy a shlédnout zajímavé a poučné prezentace. Festival vědy je určen pro širokou veřejnost a každou věkovou kategorii.

Akce bude probíhat 6. září na volném prostranství u "Kuluťáku" a v NTK od 8.30 do 18 hodin a vstup je volný!

Více informací naleznete na www.festival-vedy.cz 

Girls day
11. 3. 2017  
27. dubna se opět otevřou brány technických univerzit, firem a výzkumných center, kde bude probíhat interaktivní den otevřených dveří zaměřený především na dívky. Během Girls Day budeš mít možnost seznámit se se širokou nabídkou studijních oborů a profesí.
 
Tak jako v minulých letech i letos se opět zúčastní ČVUT. Fakulta stavební, Fakulta architektury a také Fakulta biomedicínského inženýrství si pro tebe připravili celodenní exkurze, během kterých si budeš moct prohlédnou prostory fakult, dozvíš se o projektech, na kterých studenti pracují a dostaneš šanci vyzkoušet si práci v laboratořích či ateliérech.
 
Tak neváhej a přihlaš se i ty na girlsday.cz
 
Podrobnější program můžete najít ZDEEva Jiřičná

Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka

Prorazila v oboru, ve kterém hrají hlavní role muži. Eva Jiřičná se jako nejslavnější česká architektka proslavila po celém světě. V současnosti se pracovně pohybuje hlavně mezi Londýnem a Prahou.

Uznávaná architektka se narodila 3. března 1939 ve Zlíně. Na vysokou školu přešla do Prahy, kde vystudovala Fakultu architektury na ČVUT, pak AVU - ateliér Jaroslava Fragnera. Od roku 1967 pracovala v pražském ÚBOKu, kde se jí podařilo získat zahraniční stáž, a tak 1. 8. 1968 odjela na původně plánované tři měsíce do Londýna. Mezitím se ale vyhrotila politická situace, komunistický režim prohlásil její návrat domů za nežádoucí. To znamenalo, že se spolu s bratrem o sebe museli v Anglii postarat. Jako mladá architektka odepisovala na všechny inzeráty a sháněla usilovně práci. To nejsou zrovna jednoduché začátky, ale vytrvalost, trpělivost a odvaha růže přináší. První místo získala jako architektka v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Jenže neměla ještě zcela vyhráno. Když projekt loděnic skončil, nedařilo se jí najít nové místo. Později si začala rozšiřovat zkušenosti na volné noze. Tak se dostala například ke spolupráci s renomovaným architektem Richardem Rogersem. Pak následovaly další a další.

Eva Jiřičná je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Zvlášť pro její unikátní a osobité kombinace použitých materiálů oceli a skla. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i v Londýně (Eva Jiricna Architects). Od roku 1996 je profesorkou, je vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze. V roce 2007 byla předsedkyní mezinárodní komise, která vybírala projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné.

To, že svět uznává její tvorbu dokazuje už pěkná řádka ocenění. Za svou práci získala Řád britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Získala čestné doktoráty a profesury na několika vysokých školách.

Jako jediná žijící architektka a designérka se dostala do knihy Penny Sparkeové Století designu - Průkopníci designu 20. století. Kde její jméno figuruje mezi takovými ikonami jako jsou: Le Corbusier, Marcel Breuer, Miese van der Rohe nebo Ettore Sottsass.

 

Nej projekty, o kterých je dobré vědět:

  • s Janem Kaplickým spolupracovala na návrhu obchodního domu Harrods
  • projekt konstrukce Oranžérie na Pražském hradě
  • hotel Josef v Praze, první designový hotel ve východní Evropě
  • pražská kavárna Černá Labuť - lávka pro pěší v Brně
  • interiéry v Tančícím domě a v novém sídle Britské rady
  • foyer multifunkční haly Arena
  • "dvojčata“ - univerzitní a kongresové centrum ve Zlíně
  • vnitřní úprava gotického kostela sv. Anny na pražském Starém Městě, který má sloužit jako multikulturní centrum Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových
  • Canada Water – stanice metra v Londýně.
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.