Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Ženy přebírají štafetu

Začíná nová éra, éra žen v politice, ekonomice a byznysu. V těchto oblastech ženy v posledních letech dokazují své kvality a dosahují vysokých postavení. A uplynulý rok 2011 je toho důkazem: německou kancléřkou je stále Angela Merkelová, v čele Mezinárodního měnového fondu je nově Christine Lagardeová .

Mluvilo se o významných ženách v politice a ekonomice, ale ani ve sportu či showbyznysu nezůstávají zástupkyně něžného pohlaví pozadu. Vždyť na Wimbledonu 2011 nám ukázala své kvality Petra Kvitová, a co by český Sportovec roku získala také titul nejlepší hráčky roku na okruhu WTA. To za nejpopulárnější osobností světa ženského showbyznysu musíme až do Spojených států a je řeč o Lady Gaga. Tato extravagantní zpěvačka si za rok 2011 vysloužila titul nejúspěšnějšího světového umělce s výdělkem přes 1,7 miliardy korun za uplynulý rok.

Ani ženy podnikatelky nezůstávají pozadu. V celosvětovém měřítku se nejúspěšnější podnikatelkou roku 2011 stala Olivia Lummová. Začínala od píky, se 3 zaměstnanci a výrobky (čističe vody, filtry a chemikálie) rozvážela na kole. Nyní stojí v čele nadnárodního gigantu s více jak tisícem zaměstnanců. Česká republika se také může pochlubit úspěšnou ženou byznysu, a sice Sentou Čermákovou. Po maturitě si Senta vybrala studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT a svojí kariéru nastartovala ve firmě Digital Equipment Corporation. Po fúzi s Hewlett-Packard se přihlásila do konkurzu na místo marketingové ředitelky a zadařilo se. Krůček po krůčku se od českého trhu dostala na region a nyní působí na pozici mezinárodní marketingové ředitelky pro HP.

O těchto významných ženách určitě neslyšíme naposledy. Příští rok k nim navíc přibudou další úspěšné podnikatelky, manažerky, političky, sportovkyně a zpěvačky, které svojí důsledností, cílevědomostí a nadáním ukážou mužům, kde je jejich místo a věřte, že u plotny to rozhodně není.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.