Profily

Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Lucia Hladná Klára Štrausová Carly Fiorina
absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard
Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Ženy přebírají štafetu

Začíná nová éra, éra žen v politice, ekonomice a byznysu. V těchto oblastech ženy v posledních letech dokazují své kvality a dosahují vysokých postavení. A uplynulý rok 2011 je toho důkazem: německou kancléřkou je stále Angela Merkelová, v čele Mezinárodního měnového fondu je nově Christine Lagardeová .

Mluvilo se o významných ženách v politice a ekonomice, ale ani ve sportu či showbyznysu nezůstávají zástupkyně něžného pohlaví pozadu. Vždyť na Wimbledonu 2011 nám ukázala své kvality Petra Kvitová, a co by český Sportovec roku získala také titul nejlepší hráčky roku na okruhu WTA. To za nejpopulárnější osobností světa ženského showbyznysu musíme až do Spojených států a je řeč o Lady Gaga. Tato extravagantní zpěvačka si za rok 2011 vysloužila titul nejúspěšnějšího světového umělce s výdělkem přes 1,7 miliardy korun za uplynulý rok.

Ani ženy podnikatelky nezůstávají pozadu. V celosvětovém měřítku se nejúspěšnější podnikatelkou roku 2011 stala Olivia Lummová. Začínala od píky, se 3 zaměstnanci a výrobky (čističe vody, filtry a chemikálie) rozvážela na kole. Nyní stojí v čele nadnárodního gigantu s více jak tisícem zaměstnanců. Česká republika se také může pochlubit úspěšnou ženou byznysu, a sice Sentou Čermákovou. Po maturitě si Senta vybrala studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT a svojí kariéru nastartovala ve firmě Digital Equipment Corporation. Po fúzi s Hewlett-Packard se přihlásila do konkurzu na místo marketingové ředitelky a zadařilo se. Krůček po krůčku se od českého trhu dostala na region a nyní působí na pozici mezinárodní marketingové ředitelky pro HP.

O těchto významných ženách určitě neslyšíme naposledy. Příští rok k nim navíc přibudou další úspěšné podnikatelky, manažerky, političky, sportovkyně a zpěvačky, které svojí důsledností, cílevědomostí a nadáním ukážou mužům, kde je jejich místo a věřte, že u plotny to rozhodně není.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.