Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Výpočtářem ve společnosti Škoda Power je žena

Na univerzitě byly její představy o budoucím povolání naprosto odlišné od toho, čemu se věnuje dnes. Oblast byznysu v domácím prostředí nahradila termoenergetika v zahraničí. Řeč je o Marii Areshchenko, odbornici na tepelné výpočty zařízení pro kondenzaci a regeneraci ve společnosti Škoda Power.

Maria se narodila v Rusku, tam také vystudovala termoenergetiku na Tomské polytechnické univerzitě. V Tomsku si později našla práci, jenže zjistila, že ji ve společnosti nečekají žádné perspektivy. Rozhodla se tedy pro cestu do České republiky. Inspirací jí byla také vědecká stáž v sousedním Německu, kde posbírala zkušenosti a především inspiraci pro budoucí život.

Po příjezdu do Čech to Maria opravdu neměla jednoduché. Nejprve absolvovala kurz češtiny a poté začala studovat na pražském ČVUT svůj už druhý magisterský program, který v blízké době ukončí státnicemi. Při studiu si Maria začala hledat práci a zkusila poslat životopis i do velké mezinárodní společnosti Škoda Power a po úspěšně zvládnutém pohovoru, kde zúročila všechny svoje odborné znalosti ze studia termoenergie, se nyní ve společnosti věnuje tepelným výpočtům kondenzačního a regeneračního zařízení.

A co vlastně všechno taková práce obnáší? Tepelné výpočty se týkají kondenzátorů, ohříváků, čerpadel, vývěv a dalších technických zařízení a příslušenství, které jsou používány v tepelné energetice. Nyní se Maria věnuje výpočtu veškerého příslušenství mezi turbínou a kotlem. Její práce obnáší i komunikaci s lidmi ve společnosti i mimo ni, jelikož musí hodnotit příslušenství od dodavatelů. Tady Maria zúročí své jazykové znalosti angličtiny, němčiny a samozřejmě ruštiny.

Maria je se svou prací spokojená, je ráda, že pracuje v cizině, že se dále rozvíjí a stále se učí něčemu novému, což by se jí nenaskytlo, pokud by zůstala doma. Při své práci má navíc ještě dostatek času na učení a samozřejmě i na relax v bazénu, sauně či posilovně.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.