Profily

Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen

Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Zajímá tě, na jakém principu funguje jaderný reaktor? Aby pracoval na plný a správný výkon, je zapotřebí, aby byly jeho palivové články optimálně poskládané. Jsou to vlastně pruty, které mají na průřezu tvar pravidelného šestiúhelníku a v reaktorové nádobě je jich 349. Nejvyšší výkon podávají ty, které jsou umístěné ve středu. Ty se logicky nejrychleji vyšťaví a je nutné je čas od času přeskládat. Jednou ročně pak pětina z nich, ta nejopotřebovanější, musí pryč.

Přesouvání článků probíhá na reaktorovém sale. Umísťují se do speciálních bazénů do hloubky osmi metrů vody s kyselinou boritou, aby tu během následujících šesti let vychladly. V reaktoru je nahradí články zbrusu nové. Celému tomuto procesu šéfují v Dukovanech dvě ženy.

Mají v ruce data a parametry radioaktivního paliva. Vyhodnocují je a rozhodují, kam který článek umístit, aby štěpná řetězová reakce běžela jako po másle. Práce to rozhodně není pro žádná béčka.

Julie Krsková i Monika Mervartová mají nejen odpovídající vzdělání v oboru jaderná fyzika, ale prošly i vražedným sítem dukovanských psychotestů.V nich pro vstup a práci v kontrolovaném pásmu radiační ochrany uspěje jen každý desátý uchazeč.

„Přijde mi to jako úplně normální práce, není pro mě ničím zvláštním. Nevím, proč by pro ženy nemohla být,“ shodují se obě.

Ozáření se v nebojí, protože o radiační ochranu všech zaměstnanců na českých jaderných elektrárnách se pečuje na světové úrovni. Při odchodu by se člověk měl umýt, a pak prochází měřiči. Během nich se zjistí, zda opravdu nejsou radioaktivní.

Julie Krsková překvapí při popisu rodinného zázemí: "Pocházím z umělecké rodiny. Táta je umělecký řezbář, maminka něco podobného, obě sestry vystudovaly uměleckou průmyslovku, jedna se zabývá kovem a šperkem, druhá sklem. No a já, která jsem druhorozená, kontroluju zavážku jaderného paliva v elektrárně," vypráví.

"Už od základky mě bavila matika a fyzika. Ne že bych byla na gymplu zrovna striktní jedničkářka v tomto předmětu, ale když se lámal chleba, co dál, volba byla jasná. Jaderná fyzika. A nelituju. Dělám zajímavou práci," říká. Ve volném čase nejraději cestuje, chodí po horách a běžkuje. Miluje Jizerské hory.

Monika Mervartová měla už od mala k technice blízko. "Oba rodiče vystudovali technické obory. Měla jsem bezva dětství, jsem starší ze dvou sester. Mladší sestra studuje stavárnu, bude se zabývat třeba konstrukcí mostů a silnic. Odmalička jsme jezdili na chatu, s tátou jsem třeba pokládala střechu, to byly činnosti, které mě bavily," vypráví Monika Mervartová. Ráda mimo jiné lyžuje. Vaření, přenechává manželovi, toho baví víc:).

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.