Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy

Tři mladé vědkyně získávají od společnosti L’Oréal finanční podporu pro svůj výzkum. Ve čtvrtek 13. května 2010 se už počtvrté předávala tři Stipendia L’Oréal Pro ženy ve vědě v hodnotě 200 000 Kč. Získaly je RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D., doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. a Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. Stipendia tvoří součást mezinárodního programu “For Women In Science”, který podporuje ženy pracující ve vědě.

Ve čtvrtém ročníku se přihlásilo rekordních 52 platných mladých vědkyň z celé České republiky. Od vzniku udělování stipendia v České republice je tak vidět neustále rostoucí zájem – od začátku programu je celkově 140 přihlášených. Přitom bylo hodně vědeckých prací podle mínění porotců na opravdu špičkové světové úrovni.

Letošní věkový průměr je 31 let. Přes polovinu přihlášek přišlo z vědeckých pracovišť v Praze, pak následovaly projekty z Ostravy, Brna, z jižních Čech nebo Olomouce.

 

Oceněné

RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D. (věk 35 let): „Interakce buněk s nano-materiály - Nové perspektivy pro implantologii a bioelektroniku“.

Zjednodušeně se zabývá interakcemi lidských buněk s různými nano-materiály. Používá jak buněčné linie (např. osteoblasty), tak primární kultury kmenových buněk, které pěstuje na nano-materiálech. Zjišťuje míru jejich biokompatibility a následně jejich potenciál v oblastech stimulace růstu kosti a následný růst kosti, které vedou k lepšímu přijetí implantátu do kosti.

 

Doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. (věk 35 let): „Fučíkovo spektrum a systémy se skákajícími nelinearitami“.

Fučíkovo spektrum je celosvětově používaný termín moderní matematické analýzy pojmenovaný po českém matematikovi Svatoplukovi Fučíkovi. Fučíkovo spektrum a jeho konkrétní struktura souvisí s vlastnostmi systémů s tzv. skákajícími nelinearitami – např. kmitavé chování visutých mostů. Na počátku výzkumu studovala různé zjednodušené modely visutých mostů a částečně se jí podařilo zodpovědět dvě základní otázky: za jakých podmínek jsou oscilace mostu v jistém smyslu „malé a stabilní“ a pro jaké hodnoty mostních parametrů můžeme pozorovat „nebezpečné“ chování. V současné době zkoumá obecné vlastnosti Fučíkova spektra u různých systémů a modelů.

 

Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. (věk 32 let): „Využití dynamické saturační optické mikroskopie a časově rozlišené fluorescenční korelační spektroskopie ke studii membránových raftů“.

V rámci projektu, ve kterém se zabývá studiem buněčné signalizace, bude testovat několik proteinů a jejich transmembránové domény, u nichž se předpokládá, že mají zásadní vliv na uspořádání membránových lipidů do izolovaných struktur, tzv. raftů. Předpokládá, že právě tyto rafty jsou zodpovědné za prvotní spouštěcí mechanismus signalizačních kaskád.

 

Projekt Pro ženy ve vědě / For Women In Science

Mezinárodní projekt For Women In Science vznikl v roce 1998 ve spolupráci UNESCO a společnosti L’Oréal s cílem podporovat ženy působící na poli vědy a ocenit jejich úsilí. Na mezinárodní úrovni uděluje každoročně pět cen významným badatelkám, které se za svou kariéru staly vzorem pro následující generaci. Dále rozděluje 15 mezinárodních stipendií mladým vědkyním ze jejich výzkumné projekty. V České republice se, podobně jako ve více než 60 dalších zemích, kde L’Oréal působí, udělují už čtvrtým rokem národní stipendia Pro ženy ve vědě. Odborná porota každoročně vybírá tři projekty nadějných vědkyň do 35 let.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.