Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Od plavání k architektuře

Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.

K závodnímu plavání se olomoucká rodačka dostala díky rehabilitacím a cvičením ve vodě, které jí doporučili lékaři. Anna se narodila s malformací všech čtyř končetin, s horší pravou stranou, která způsobuje nevyvážené namáhání zad a právě plavání má páteři odlehčit. Zásadním zlomem v jejím životě bylo soustředění ve Strakonicích, kde si jí všimli odborníci a doporučili, aby se dala na dráhu sportovního plavání. Anna poté dlouho trénovala s mladšími sportovci bez handicapu, až se jí ujal nynější trenér Jiří Dub, který pro ni vytvořil speciální tréninkový plán.

Na začátku června loňského roku se Anna zúčastnila mistrovství republiku handicapovaných plavců, kde získala zlatou medaili v kategorii do 18 let. Pro ni to prý byla spíš taková generálka před nadcházejícím světovým šampionátem a nečekala, že hned získá cenný kov. Na mistrovství světa handicapovaných juniorů se musela hodně připravovat. Trénovala skoro celé prázdniny, každý den brzo ráno chodila plavat do bazénu ještě před otevřením pro veřejnost. Poctivá příprava se ale vyplatila a Anna vybojovala 3 cenné kovy a vylepšila si několik osobních rekordů. Nejvíc si cenní bronzu z 200 metrů polohových zad, které na závodech plavala vůbec poprvé.

Už od malička se Anna věnovala řadě koníčků, chodila do sboru, věnovala se výtvarné výchově a jezdila na koni. Kvůli tréninkům a škole musela svoje záliby omezit a dnes se věnuje lyžování, snowboardu a především fotografování, které ji obzvlášť baví. Nyní je ještě studentkou Slovanského gymnázia v Olomouci, ale o svém budoucím studiu už má jasno. „Ráda bych se dostala na České vysoké učení technické do Prahy a věnovala se studiu bytové architektury,“ říká nadaná sportovkyně, která se o architekturu a design zajímá už od základní školy. Krom studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze má Anna ještě jeden cíl a to dostat se na paralympiádu.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.