Profily

Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Markéta Pokorná Ľubomíra Balková Dana Drábová
Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Od leteckého inženýrství k módě

Absolvovala střední průmyslovku a její další kroky vedly opět na techniku, a sice na pražské ČVUT, kde vystudovala letecké inženýrství. Nyní se ovšem plně věnuje módě. Řeč je o Janině Šlemínové, organizátorce Prague Fashion Weekendu.

Janina Šlemínová tvrdě pracuje nejen jako ředitelka Prague Fashion Weekendu, pražské dny módy, které proběhnou na podzim, ale už téměř 18 let řídí také další významné módní akce probíhající v Česku. Na začátku to ovšem vypadalo, že se Janina vydá úplně jiným směrem. Poté, co absolvovala střední průmyslovou školu, zkoušela své štěstí v oboru knižní kultury a písma, ale nevzali ji. Chvíli působila v kanceláři železničních opraven a strojíren, až ji kolegové přemluvili, aby vyzkoušela ČVUT. Po těžkém rozhodování mezi optikou a leteckou technikou nakonec zvítězila letadla.

Vystudovala tedy na leteckou inženýrku na pražském ČVUT, ale v oboru nikdy nepracovala. Už během studia si přivydělávala na brigádách jako hosteska a postupem času, hlavně díky kamarádům, začala různé akce organizovat sama. Z toho vzešel nápad, že si založí vlastní agenturu na pořádání akcí a pronajímání hostesek. Začátky vlastní firmy Sara Events nebyly vůbec jednoduché, ale píle se vyplatila a dnes je z něho prosperující podnik s několika dceřinými firmami.

Se svou firmou se Janina dostala až k pořádání velkých akcí a kongresů a mezinárodních projektů pro velké podniky. Další její aktivitou je organizace projektu pro podporu mladých českých módních návrhářů Shooting Fashion Stars. Nyní k tomu přibylo i řízení dnů módy Prague Fashion Weekend. Janina se nezastaví, pořád je co dělat, ale jí tahle práce baví. Její sen je, aby se z Prague Fashion Weekendu stala událost sezóny nejen v Čechách, ale i ve Střední Evropě, jako je tomu u filmového festivalu v Karlových Varech.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.