Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Koko, Momo a Lola – kamarádky do deště

Houpací křeslo Koko, gaučík Momo a dámský budoár Lola je výsledkem toho, když se z vystudované architektky, stane designérka. Návštěvnice Designbloku jistě poznaly, že je řeč o Heleně Dařbujánové a jejím nábytku s netradičního materiálu – alukompaktních desek.

Ing. arch. Helena Dařbujánová vystudovala Fakultu architektury ČVUT a poté se vydala na sólovou dráhu architektky. Myšlenka stát se designérkou přišla náhodně u její kadeřnice. Znáte to, hodiny babských řečí, rad a stížností, a právě při nich se Helena zmínila, že nemůže sehnat vhodný gauč do svého bytu. Nevinná poznámka kadeřnice:„Tak si navrhni svůj vlastní.“, vnukla šikovné architektce nápad, ze kterého ještě týž den vznikl gauč.

Architektuře je Heleninou profesí, ve volných chvílích se pak věnuje navrhování nábytku dle vlastní fantazie. Inspirací jsou jí především pocity a vzpomínky z dětství na své prarodiče. Zvláštností jejího nábytku je materiál, ze kterého je vyroben. Jedná se o alukompaktní desky potažené dekorační fólií, které se běžně používají ve stavebnictví.

Jako první spatřil světlo světa gauč Momo, následovalo ho houpací křeslo Koko, postel Tatamama a nejnovějším počinem je dámský budoár Lola, který jste mohly vidět a vyzkoušet si ho na Designbloku 2011. Lola je specifický kus nábytku určený pro všechny generace. Vhodně poslouží jako domeček pro hraní s panenkami, jako schovávačka pro psaní deníků, klábosení s kamarádkami, dohánění restů s notebookem a klíně, popíjení kávy nebo luštění křížovek. Není ale důležité ani to, jak nábytek vypadá, ale jak se v něm jeho uživatelé cítí, podle toho také Helena všechna svoje „dítka“ navrhuje.

Za svá designérská díla získává jedno ocenění za druhým, např. za gaučík získala cenu Nábytek roku 2010 a za houpací křeslo byla nominována v rámci soutěže Czech Grand Design 2010 na Designér roku a Objev roku. Již od počátku spolupracuje s firmou Polstrin Design, která její nábytek vyrábí a také prodává, takže je možné si nějaký ten designérský kousek pořídit i domů. K stávajícímu nábytku připravuje designérka navíc vhodné doplňky a brzy se můžeme těšit i na novou kolekci Česká postel.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.