Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Když méně je více

S minimalismem se dnes setkáváme skoro ve všech uměleckých oblastech, v sochařství, malířství, architektuře, dokonce i v literatuře, hudbě, módě a užitém umění. Tímto uměleckým stylem se inspirovala také Jana Hamrová, absolventka ČVUT v Praze, a jeho podstatu jednoduchých linií, geometrických tvarů a čistého vzhledu vnáší do svých elegantních a nadčasových šperků.

Jako každou malou holku, i Janu Hamrovou, zajímaly šperky. Krom těch klasických si vyráběla i své vlastní, třeba z drátků a nejrůznějších předmětů, které se jí líbily. Záliba ve vytváření vlastních šperků jí dovedla až na Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou následně úspěšně dokončila. Na rok si odskočila do Itálie, kde studovala design a architekturu na slavné Politecnico di Milano. Dnes se věnuje právě tvorbě minimalistických šperků a je v tom opravdu dobrá.

Minimalismus ve šperkařství, to jsou hlavně geometrické tvary a čisté linie. Šperky se vyrábí z maximálně dvou materiálů a jedním z nich bývá zpravidla chirurgická ocel doplněná o dřevo, plast, nebo jiný kov. Šperk by měl působit nenápadně, ale zároveň by z něj měla vyzařovat logika. Podle Jany je tvorba šperků oproti architektuře mnohem svobodnější, navíc od návrhu k realizaci vede podstatně kratší doba. Jana má svoji vlastní značku šperků Ja.Ne a její dílo poznáš hlavně díky tomu, že se zaměřuje na výrobky ze stříbra.

Podívej se na některé její majstrštyky, které si můžeš také zakoupit přímo na webu www.ja-ne.cz.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.