Profily

Irena Prášilová Markéta Pokorná Ľubomíra Balková
Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice. Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT
Dana Drábová Marcela Fejtová Kateřina Sakařová
jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong
Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Když méně je více

S minimalismem se dnes setkáváme skoro ve všech uměleckých oblastech, v sochařství, malířství, architektuře, dokonce i v literatuře, hudbě, módě a užitém umění. Tímto uměleckým stylem se inspirovala také Jana Hamrová, absolventka ČVUT v Praze, a jeho podstatu jednoduchých linií, geometrických tvarů a čistého vzhledu vnáší do svých elegantních a nadčasových šperků.

Jako každou malou holku, i Janu Hamrovou, zajímaly šperky. Krom těch klasických si vyráběla i své vlastní, třeba z drátků a nejrůznějších předmětů, které se jí líbily. Záliba ve vytváření vlastních šperků jí dovedla až na Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou následně úspěšně dokončila. Na rok si odskočila do Itálie, kde studovala design a architekturu na slavné Politecnico di Milano. Dnes se věnuje právě tvorbě minimalistických šperků a je v tom opravdu dobrá.

Minimalismus ve šperkařství, to jsou hlavně geometrické tvary a čisté linie. Šperky se vyrábí z maximálně dvou materiálů a jedním z nich bývá zpravidla chirurgická ocel doplněná o dřevo, plast, nebo jiný kov. Šperk by měl působit nenápadně, ale zároveň by z něj měla vyzařovat logika. Podle Jany je tvorba šperků oproti architektuře mnohem svobodnější, navíc od návrhu k realizaci vede podstatně kratší doba. Jana má svoji vlastní značku šperků Ja.Ne a její dílo poznáš hlavně díky tomu, že se zaměřuje na výrobky ze stříbra.

Podívej se na některé její majstrštyky, které si můžeš také zakoupit přímo na webu www.ja-ne.cz.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.