Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Inspirace pro budoucí vysokoškoláky.

Přemýšleli jste, co byste jednou chtěli dělat? Nevíte? Nechte se inspirovat českými vědci, kteří změnili svět. Společnosti český Google a Scio nám představili projekt: „ Po stopách vědy,“ ve kterém uvádí tři krátké filmy, prezentující významné české vědce, které si vybrala veřejnost. Jejich cílem je nadchnout mladou generaci při volbě budoucího povolání.

„Současné generace jsou zahlceny příklady novodobých hrdinů, které poutají jejich pozornost. To skutečně zajímavé je ale často skryto za levným mediálním „make-upem“, který zakrývá, že věda může být daleko zajímavější a dobrodružnější, než se na první pohled zdá,“ říká Bohumil Kartous za společnost Scio.

Přípravě videí předcházelo online hlasování, v rámci kterého veřejnost rozdala na tisíc hlasů. Vůbec nejvýznamnějším vědcem projektu se stal Oldřich Jirsák, který se svým týmem jako první sestrojil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Druhou příčku obsadil Kurt Gödel, jeden z největších logiků všech dob, který se osobně setkal i s Einsteinem. Na třetím místě se umístila Blanka Říhová, která své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění.

“Věda, a zejména technické vědy, mohou dětem pomoci zabezpečit práci. Budou mít velmi zajímavý život díky neustálým výzvám k řešení problému a jejich práce v této oblasti pomůže Čechům a Evropě zajistit výhody v hospodářské soutěži se zbytkem světa,” oceňuje Oldřich Jirsák projekt, který vznikl na základě diskuzí s odborníky a jehož smyslem je přitáhnout pozornost k tématu matematické a přírodovědné gramotnosti.

„Projekt Po stopách vědy chce ukázat, že stát se vědcem nebo objevitelem, není nemožné. Česko má v této oblasti velmi zajímavou historii a hodně inspirativních vzorů. Všichni vědci byli kdysi dětmi a právě v dětství se začal vytvářet zájem o oblast jejich pozdější činnosti,“ říká Martina Ondrušová z českého Google.

Podívejte se na stránky projektu: www.postopachvedy.cz a nechte se inspirovat třemi osobnostmi, které vás možná osloví natolik, že se rozhodnete jít studovat vysokou školu s vizí svého nového povolání – povolání vědce.

Dále nakoukněte do síně slávy: http://www.postopachvedy.cz/sin-slavy.html, kde se můžete seznámit s dalšími osobnostmi české vědy


RYCHLÝ PŘEHLED OSOBNOSTÍ:

Oldřich Jirsák (1. místo)

Spolu se svým týmem jako první na světě sestavil stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Ta jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a používají se ve zdravotnictví i v průmyslu. Je autorem více než padesáti patentů. Vynalezl také technologie objemových textilií. Za vývoj unikátního přístroje získal Cenu invence v soutěži Česká hlava.

Narozen roku 1947 v Hradci Králové

Škola ho nijak zvlášť nezajímala, chtěl se stát houslistou

Dětské koníčky: fotbal, stavba pramic, budování bunkrů

Vzor: Tomáš Baťa

Zajímavost: Česko je jedinou zemí vyrábějící stroje na výrobu nanovláken

Kurt Gödel (2. místo)

Soustředil se na logiku a na teorii relativity, ale také na otázky ohledně času. Podařilo se mu dokázat dvě věty o neúplnosti, které znamenaly zásadní zlom v chápání matematiky. Jeho teorie jsou stejně významné jako ty Einsteinovy, s nímž se osobně setkal.

Narozen roku 1906 v Brně, v tehdejším Rakousko-Uhersku, zemřel roku 1978 v Princetonu, USA

Rodinná přezdívka: Pan Proč? (kvůli jeho zvídavosti)

Zájem o matematiku: od 14 let

Oblíbený film: Sněhurka

Americký časopis TIME, ho v roce 2000 zařadil mezi 100 nejvlivnějších myslitelů lidstva

Gödelovy objevy v matematice zanechaly obrovský dopad i na dnešní matematiky, kteří ji rozvíjejí dál

Blanka Říhová (3. místo)

Své bádání zaměřila na imunologii a výzkum léčiv pro léčení nádorových onemocnění. Kromě toho se věnuje genetice, experimentální onkologii, toxikologii a lékařské biochemii. Za svůj přínos vědě získala mnoho domácích i zahraničních ocenění.

Narozena roku 1942 v Praze

Oblíbené předměty ve škole: fyzika a biologie

Dětské koníčky: tanec a gymnastika

Oblíbené jídlo: svíčková, plněné papriky, houby

První brigáda: průvodčí v tramvaji

Životní pravidlo: Práci volte podle toho, jestli vás baví, ne podle toho, jak je placená

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.