Profily

Vendula Šafářová Irena Prášilová Markéta Pokorná
absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Absolventka Fakulty stavební ČVUT, doktorát na univerzitě v Hamburku, členka polární vědecké expedice.
Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Fieldsovu medaili letos poprvé získala žena.

"Nobelova cena" za matematiku. Tak se přezdívá prestižní Fieldsovu medaili, kterou získala teprve 37letá Marjam Mírzácháníová. Společně s dalšími třemi kolegy jí byla medaile předána ve středu na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu.

Profesorka matematiky Marjam Mírzácháníová z americké Stanfordovy univerzity ocenění získala za svůj výzkum symetrie zakřivených povrchů. Stala se tak první ženskou držitelkou Fieldsovy medaile mezi 56 laureáty od roku 1936, kdy Mezinárodní matematická unie udělila cenu poprvé. „Je to velká čest. Budu šťastná, když to povzbudí další mladé vědkyně a matematičky,“ sdělila Mírzácháníová na webové stránce univerzity.

Marjam Mírzácháníová se narodila v Teheránu. V matematice excelovala už ve školních letech, když ještě žila v Íránu. V roce 2004 získala doktorát na Harvardově univerzitě.

Členové komise, kteří o udělení Fieldsových medailí rozhodovali, první ženskou laureátku přivítali. Podle profesora Johna M. Balla je ocenění Mírzácháníové nesmírně důležité. Profesorka Frances Kirwanová řekla pro BBC, že ženy přispívaly k novým poznatkům v oblasti matematiky celá staletí, přestože je tento obor vnímán jako především mužská záležitost.

Dalšími laureáty se stali rakouský profesor Martin Hairer z Warwické univerzity ve Spojeném království, dále Brazilec Artur Ávila, který působí na institutu matematiky v Paříži. Čtvrtým oceněným byl Manjul Bhargava z americké Princetonské univerzity.

 

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.