Profily

Marcela Fejtová Kateřina Sakařová Eva Jiřičná
Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka
Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Eva Jiřičná: zamilovaná do skla

O téhle dámě bys rozhodně měla vědět. Světoznámá architektka Eva Jiřičná vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou pak ještě završila tříletou nástavbou na AVU. Ke všem jejím úspěchům však vedla dlouhá cesta.

Jako malá toužila být Eva astronomkou a poté dokonce i chemičkou, nakonec se dostala k architektuře a to podle všech úspěšných projektů, byla ta nejlepší volba. Je známá především navrhováním interiérů butiků a její dílo poznáš podle materiálu, je jím především sklo a to prý díky světlu, které se v něm dokáže krásně lámat. Krom navrhování se věnuje také pedagogické činnosti. K učení má ovšem specifický názor a to, že student by se měl upozornit na to, co je důležité, z čeho si má vzít příklad a kde hledat souvislosti. Takového studenta ale musí architektura bavit, musí ho pohltit, aby byl dobrý a vydržela mu jeho píle, stejně jako Evě.

Po studiích se Eva vydala do Londýna na stáž a neplánovaně, díky tehdejší politické situaci v Československu, zůstala několik let. Nyní je tak jednou nohou v Praze a druhou v Londýně. Oba její byty jsou jednoduše zařízené, na zdech nenajdete žádné předměty, nechybí samozřejmě skleněný stůl a všude jsou květiny, hlavně orchideje. Určitě by se našly i knihy, Eva ráda čte cizojazyčnou literaturu v angličtině a francouzštině. Čte samozřejmě i v češtině, i když to už jí prý nejde tak dobře. Je také velmi skromná, především co se týče jejích úspěchů v práci, a na sebe poměrně tvrdá, co se jí totiž dnes povede, zítra už by bylo možné udělat ještě lépe.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.