Profily

Eva Jiřičná Lenka Lhotská Olga Štěpánková
Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií
Daniela Filipiová Senta Čermáková Lucia Hladná
absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století
Klára Štrausová Carly Fiorina Vendula Šafářová
absolventka ČVUT generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Eva Jiřičná: zamilovaná do skla

O téhle dámě bys rozhodně měla vědět. Světoznámá architektka Eva Jiřičná vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou pak ještě završila tříletou nástavbou na AVU. Ke všem jejím úspěchům však vedla dlouhá cesta.

Jako malá toužila být Eva astronomkou a poté dokonce i chemičkou, nakonec se dostala k architektuře a to podle všech úspěšných projektů, byla ta nejlepší volba. Je známá především navrhováním interiérů butiků a její dílo poznáš podle materiálu, je jím především sklo a to prý díky světlu, které se v něm dokáže krásně lámat. Krom navrhování se věnuje také pedagogické činnosti. K učení má ovšem specifický názor a to, že student by se měl upozornit na to, co je důležité, z čeho si má vzít příklad a kde hledat souvislosti. Takového studenta ale musí architektura bavit, musí ho pohltit, aby byl dobrý a vydržela mu jeho píle, stejně jako Evě.

Po studiích se Eva vydala do Londýna na stáž a neplánovaně, díky tehdejší politické situaci v Československu, zůstala několik let. Nyní je tak jednou nohou v Praze a druhou v Londýně. Oba její byty jsou jednoduše zařízené, na zdech nenajdete žádné předměty, nechybí samozřejmě skleněný stůl a všude jsou květiny, hlavně orchideje. Určitě by se našly i knihy, Eva ráda čte cizojazyčnou literaturu v angličtině a francouzštině. Čte samozřejmě i v češtině, i když to už jí prý nejde tak dobře. Je také velmi skromná, především co se týče jejích úspěchů v práci, a na sebe poměrně tvrdá, co se jí totiž dnes povede, zítra už by bylo možné udělat ještě lépe.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.