Profily

Lenka Lhotská Olga Štěpánková Daniela Filipiová
Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví
Senta Čermáková Lucia Hladná Klára Štrausová
absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard absolventka ČVUT, autorka domu pro 21. století absolventka ČVUT
Carly Fiorina Vendula Šafářová Irena Prášilová
generální ředitelka, Hewlett Packard absolventka ČVUT, architektka studia Allied Architects v Šanghaji Absolventka ČVUT, provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Běda mužům, kterým žena vládne? (Carly Fiorina)

Carly Fiorina je sice věkem skoro geront, ale zároveň patřila k nejmocnějším manažerkám na světě! Od roku 1999 do roku 2005 totiž šéfovala společnosti Hewlett-Packard.


Časopis Forbes, což je takový Spy pro bohaté o bohatých, Carly Fiorinu po celou dobu její vlády na Hewlett-Packardem udržoval na první příčce nejmocnější žen v IT byznysu.

Carly se narodila 6. září 1954 v texaském Austinu. Hodně cestovala a měla ráda středověkou historii a filosofii. I když získala z těchto oborů bakaláře, neváhala udělat si inženýra ekonomie.

V roce 1999 byla zvolena do čela Hewlett-Packard. Zde proti ní stálo mnoho těžkých překážek. Především, jak sama říká, se více řešilo to, že je žena, než to, jaký je její plán. Při nástupu slíbila 15 procentní růst, ale to se jí teda nepovedlo. Dneska se ve firmě žertuje, že tento plán měl antispamový filtr vyhodnotit jako nechtěnou poštu.

Kvůli svému tvrdému postupu si Carly vykoledovala přezdívku „Darth Vader v sukních“. Byla to železná lady se vším všudy a po šesti letech si tedy v Hewlett-Packard řekli „běda mužům, kterým žena vládne“ a nechali ji nahradit...jinou ženou! Ta se ale udržela jen 19 měsíců. Carly ale kvůli svému propuštění Hewlett-Packard zažalovala a zvítězila boj o odstupné. Dostala 20 milionů dolarů.

Dnes sice Hewlett-Packard řídí muž a akcie stoupají, ale co na tom? Důležité je, že Carly zvolila špatnou strategii! Kdyby si mohla vyzkoušet podnikatelský inkubátor ČVUT, nebo prošla manažerským vzděláváním na ČVUT, jistě by věděla, že nelze tolik tlačit na pilu.

V březnu 2009 ji ale našli rakovinu. Carly se podrobila operaci a podle všeho má prý vysoké šance na uzdravení. V roce 2006 vydala knížku Těžká volba, která se prakticky přes noc stala bestsellerem. Dokonce byla lepší než Viewegh:)))) Carly se ve své knize vyrovnávala s minulostí a především s událostmi v Hewlett-Packard. Svůj vyhazov shrnula těmito slovy: „Nejhorší věc, kterou jsem si mohla představit, se stala skutečností. Přišla jsem o práci nejveřejnějším způsobem, jaký byl vůbec možný. Novináři z celého světa si na tom pěkně smlsli. A hádejte co? Jsem stále zde. Jsem v klidu a pohodě.“

Hm, zpackaný přijímačky jsou tedda ještě docela v klidu:))))
Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.