Profily

Ľubomíra Balková Dana Drábová Marcela Fejtová
Teoretická matematička, Odborná asistentka na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vedoucí vývojového týmu, Počítač ovládaný pouhým okem
Kateřina Sakařová Eva Jiřičná Lenka Lhotská
staví a projektuje tunely od Islandu přes Londýn až po Hong Kong Absolventka ČVUT, světoznámá architektka a designerka Vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
Olga Štěpánková Daniela Filipiová Senta Čermáková
Vedoucí skupiny přírodou inspirovaných technologií absolventka ČVUT, bývalá ministryně zdravotnictví absolventka ČVUT, mezinárodní marketingová ředitelka Hewlett-Packard
Novinky

Manažerem roku je absolventka ČVUT
13. 5. 2011   Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.
Práce snů v šestadvaceti: Tři frčky a služební Boeing
6. 5. 2011   Poprvé letěl, když mu bylo patnáct a to na kluzáku. Dnes je mu šestadvacet a už pilotuje velké dopravní letadlo. Řeč je o Tomáši Petrmanovi, jednom z nejmladších dopravních pilotů v České republice.
Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen
30. 1. 2011   Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Marija Miletić se zamilovala do jádra
20. 7. 2010   Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.
Na architektuře budou krásné nové stroje
20. 3. 2009   Fakulta architektury otevírá nový obor Průmyslový design


Jednou z laureátek ceny L’ORÉAL-UNESCO se stala Anna Kučerová

Dne 7. června byla v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze udělena ocenění L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Jednou z laureátek je Anna Kučerová z Fakulty stavební ČVUT, která se věnuje pravděpodobnostní inženýrské mechanice.

Projekt L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě odměňuje České vědkyně již od roku 2006, a to na základě předložených vědeckých prací. Anna Kučerová se zabývá vývojem nových metod pro navrhování experimentů, ze kterých se materiálové vlastnosti zjišťují. Například výpočtové modely pro simulaci spalovacích motorů nosných raket mají značné množství parametrů, které je třeba správně určit, aby bylo možné věrohodně simulovat chování nosné rakety při startu či ve vesmíru. K tomu se využívá velký počet finančně nákladných experimentů.

Cenu Milady Paulové získala děkanka fakulty Stavební

Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos v oblasti stavebního inženýrství a architektury získala prof. Ing. Alena Kohoutková,CSc., FEng., která je zároveň děkankou fakulty Stavební.Cenu převzala z rukou náměstka ministra školstv, mládeže a tělovýchovy prof. Ing. Jaromíra Vebera, CSc.

Nobelovu cenu za mír získala Malalaj Júsufzaiová

Přestože se očekávalo, že letošní Nobelovu cenu za mír získá papež František nebo Edward Snowden, cenu ale vyhrála Malalaj Júsufzaiová - bojovnice za práva žen na vzdělání a Kailáš Satjárthí, který přispěl k rozvoji důležitých mezinárodních úmluv o právech dítěte.

Fieldsovu medaili letos poprvé získala žena.

"Nobelova cena" za matematiku. Tak se přezdívá prestižní Fieldsovu medaili, kterou získala teprve 37letá Marjam Mírzácháníová. Společně s dalšími třemi kolegy jí byla medaile předána ve středu na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu.

Mirka Čejková

Vystudovala VŠCHT a postgraduál na ČVUT, kde také učila. V letech 1999 až 2009 působila jako novinářka a moderátorka v České televizi, na Nově i na Primě. V té době založila firmu, která se věnovala mediálním tréninkům. Koučink vystudovala na Coaching Development v Londýně. Její oblíbenou oblastní jsou komunikační strategie a transformace myšlenkových stereotypů. Se svými třemi dětmi žije v Praze.

Inspirace pro budoucí vysokoškoláky.

Přemýšleli jste, co byste jednou chtěli dělat? Nevíte? Nechte se inspirovat českými vědci, kteří změnili svět. Společnosti český Google a Scio nám představili projekt: „ Po stopách vědy,“ ve kterém uvádí tři krátké filmy, prezentující významné české vědce, které si vybrala veřejnost. Jejich cílem je nadchnout mladou generaci při volbě budoucího povolání.

Ivana Lomová to vidí realisticky

Ivana Lomová je uznávaná česká výtvarnice, která se věnuje především realistickým malbám, dále ilustrátorka a scenáristka. Její výstavy jsou ale vidět jen zřídka, namalovat jeden obraz detailní realistickou technikou totiž trvá i několik týdnů.

Absolventka ČVUT úspěšné řídí finance v Unipetrolu

Představujeme ti další úspěšnou ženu, která je absolventkou pražské techniky. Lenka Belingerová dohlíží ve společnosti Unipetrol na finance, především pak na řízení cash flow. Díky své píli také získala v loňském roce cenu Treasurer roku.

Od leteckého inženýrství k módě

Absolvovala střední průmyslovku a její další kroky vedly opět na techniku, a sice na pražské ČVUT, kde vystudovala letecké inženýrství. Nyní se ovšem plně věnuje módě. Řeč je o Janině Šlemínové, organizátorce Prague Fashion Weekendu.

Výpočtářem ve společnosti Škoda Power je žena

Na univerzitě byly její představy o budoucím povolání naprosto odlišné od toho, čemu se věnuje dnes. Oblast byznysu v domácím prostředí nahradila termoenergetika v zahraničí. Řeč je o Marii Areshchenko, odbornici na tepelné výpočty zařízení pro kondenzaci a regeneraci ve společnosti Škoda Power.

Další úspěchy Šárky Vávrové

Koncem března se v Kodani uskutečnila evropská soutěž The e-Skills Week 2012 Competition, kde představila svůj projekt Elektronické časomíry také studentka střední školy Šárka Vávrová. Pokud ti je tohle jméno povědomé, nemýlíš se, tato talentovaná mladá slečna o sobě dala vědět už v soutěži o Vědeckotechnické projekty holek, pořádané pražským ČVUT v rámci projektu Holky, pozor! ,a se svojí časomírou vyhrála první místo.

Koko, Momo a Lola – kamarádky do deště

Houpací křeslo Koko, gaučík Momo a dámský budoár Lola je výsledkem toho, když se z vystudované architektky, stane designérka. Návštěvnice Designbloku jistě poznaly, že je řeč o Heleně Dařbujánové a jejím nábytku s netradičního materiálu – alukompaktních desek.

Ženy přebírají štafetu

Začíná nová éra, éra žen v politice, ekonomice a byznysu. V těchto oblastech ženy v posledních letech dokazují své kvality a dosahují vysokých postavení. A uplynulý rok 2011 je toho důkazem: německou kancléřkou je stále Angela Merkelová, v čele Mezinárodního měnového fondu je nově Christine Lagardeová .

Když méně je více

S minimalismem se dnes setkáváme skoro ve všech uměleckých oblastech, v sochařství, malířství, architektuře, dokonce i v literatuře, hudbě, módě a užitém umění. Tímto uměleckým stylem se inspirovala také Jana Hamrová, absolventka ČVUT v Praze, a jeho podstatu jednoduchých linií, geometrických tvarů a čistého vzhledu vnáší do svých elegantních a nadčasových šperků.

Eva Jiřičná: zamilovaná do skla

O téhle dámě bys rozhodně měla vědět. Světoznámá architektka Eva Jiřičná vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, kterou pak ještě završila tříletou nástavbou na AVU. Ke všem jejím úspěchům však vedla dlouhá cesta.

Manažerem roku je absolventka ČVUT

Poprvé po dlouhých 18 letech si cenu Manažera roku přebrala žena, Senta Čermáková, úspěšná manažerka společnosti Hewlett-Packard. Za sebou nechala 71 poražených finalistů z velkých firem jako Metrostav, Dalkia Česká republika, BAEST Machines & Structures, Top Hotels Group a další.

Od plavání k architektuře

Vítězkou Olomouckého kola Hrdiny roku 2010 se stala teprve osmnáctiletá plavkyně Anna Hladká. Tato nadaná sportovkyně má za sebou už více úspěchů, například zlatou medaili z mistrovství republiky handicapovaných plavců a 3 bronzové medaile z loňského mistrovství světa handicapovaných juniorů. Vedle sportu se Anna věnuje například fotografování a v budoucnu by ráda studovala bytovou architekturu.

Kateřina Sakařová

Kateřina dokončila v roce 2006 studium oboru Pozemní stavby a konstrukce na Fakultě stavební ČVUT. Ve svých třiceti letech má za sebou obdivuhodné pracovní zkušenosti. Stojí za tunely v nejrůznějších místech světa. A navíc je na svých cestách neustále usměvavá inženýrka:).

Ukládání jaderného paliva pod taktovkou dvou žen

Elektrárna Dukovany se pyšní evropskou raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, sedmadvacetiletá Monika Mervartová a o dva roky starší Julie Krsková. Julie vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. Monika vystudovala obor Fyzika plazmatu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Marija Miletić se zamilovala do jádra

Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.

Regina Loukotová. Významná architektka označuje kavárnu Národní technické knihovny v kampusu ČVUT jako Slávii Dejvic. Mezi její nejoblíbenější místa patří pražská Hanspaulka, Oslo a Káhira.

Její celoživotní láskou je architektura, kterou vystudovala na ČVUT v Praze. Pro získání jiného přístupu k věci vyjela na zkušenou na stáž do Skandinávie. Mimo zahraniční působení a vlastní architektonické kanceláře vedla ateliér na Fakultě architektury na ČVUT.

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy

Tři mladé vědkyně získávají od společnosti L’Oréal finanční podporu pro svůj výzkum. Ve čtvrtek 13. května 2010 se už počtvrté předávala tři Stipendia L’Oréal Pro ženy ve vědě v hodnotě 200 000 Kč. Získaly je RNDr. Marie Kalbáčová, Ph.D., doc. Ing. Gabriela Holubová, Ph.D. a Mgr. Jana Humpolíčková, Ph.D. Stipendia tvoří součást mezinárodního programu “For Women In Science”, který podporuje ženy pracující ve vědě.

L’Oreál ocení mladé vědkyně

Blíží se už 4. ročník udílení cen pro ženy ve vědě. Stipendiem L’Oreál ČR jsou ve spolupráci s Akademií věd ČR a Českou komisí pro UNESCO oceňovány mladé a talentované vědkyně. Na tři z nich čeká finanční dar - 200 000 Kč.

Aneta Langerová právě vydává nové album, které si začala skládat doma v pokojíčku na spoustě zajímavých gadgetů :-)

Anetino album Jsem je na spadnutí, její Facebook má za tři měsíce 4000 přátel, ale nás zajímají gadgety, které používá, a tak jsme se jí ve volné chvilce, kterých má hrozně málo, zeptali a děkujem, že si udělala čas!

Běda mužům, kterým žena vládne? (Carly Fiorina)

Carly Fiorina je sice věkem skoro geront, ale zároveň patřila k nejmocnějším manažerkám na světě! Od roku 1999 do roku 2005 totiž šéfovala společnosti Hewlett-Packard.

Česká manažerka pronikla do vysokého managementu Hewlett-Packard

Když máte na starosti globální firmu, je to velká zodpovědnost. A hned tak někdo vám ji nesvěří. Půvabná Senta Čermáková s tím nemá problém. Bydlí v Praze, tým má v Palo Altu, a vůbec jí nevadí, že má někdy konferenci ve 2 ráno. Přes web, samozřejmě.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.