Markéta Růžičková: Láska v texaskách

Markéta (23) studuje Masarykův ústav vyšších studií, obor Podnikání a management v průmyslu. Momentálně ji můžete zastihnout na kampusu Texas Tech University v Lubbocku, kde je na ročním výměnném studijním pobytu.

Bakaláře jsi vystudovala na jiné univerzitě. Co tě přivedlo na Masarykův ústav ČVUT?

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že nastoupím na magisterské studium na Masarykův ústav vyšších studií ČVUT, asi bych jen nevěřícně koukala. Po maturitě z dějin umění a biologie jsem se rozhodla dát přednost biologii a své studium jsem směřovala spíš k přírodním vědám. Zaujal mě tehdy obor na České zemědělské univerzitě v Praze – Speciální chovy :) – a rozhodla jsem se uskutečnit svoje bakalářské studium právě tam. Ale hned po získání bakalářského titulu v oboru zootechnika, jsem si podala přihlášku a nakonec byla přijata do prvního ročníku Masarykova ústavu, obor Podnikání a management v průmyslu.

Proč sis vybrala Masarykův ústav?

Studium zootechniky mi hodně dalo a bavilo mě, jenže na druhou stranu mi chybělo pořádnější ekonomické vzdělání. Něco, díky čemu bych si mohla rozšířit obzory a později to mohla uplatnit v pracovním procesu. Masarykův ústav pro mě znamenal přesně to, co jsem hledala. Spojení ekonomie, umění managementu a techniky.

Jak ses vlastně dozvěděla o existenci Masarykova ústavu ČVUT?

Na začátku univerzity jsem se zapojila dobrovolnické organizace studentů International Student Club při ČVUT, kde už jsem teď čtvrtým rokem:). Tak jsem se rozmluvila pořádně anglicky, našla si spoustu kamarádů z Čech a ze zahraničí a mimo to jsem se vyřádila v používání projektového řízení. Najednou jsem se přistihla při tom, že jsem organizovala mezinárodní i národní setkání a neuvěřitelně mě to bavilo. Díky Masarykově ústavu ČVUT můžu procvičovat teorii v praxi:).

V současné době ses vydala na studijní cesty, kam jsi zamířila?

Momentálně studuju na Texas Tech University v Lubbocku v Texasu. Jde o roční, dvousemestrální pobyt. Studium v zahraničí a navíc mimo Evropu bylo mým velkým snem, ke kterému jsem se postupně přibližovala.

Jeden semestr už máš úspěšně za sebou. Čím se liší studium v USA?

Studium vysoké školy je tady pojato poměrně jinak a člověk si díky tomu uvědomí spoustu věcí, porovnává, učí se, seznamuje se a získává kamarády a rozhled. V jednom semestru je možné studovat maximálně čtyři předměty, což se teoreticky může zdát málo, ale naopak to znamená spoustu práce, téměř každodenní přípravu a lepší chápání problematiky.

Přibliž nám trochu, jak vypadá Texas...

Jestli si představujete Texas jako místo, kde fouká, chuchvalce roští se valí přes silnice a kolem chodí kovbojové v klapajících botách a v pořádných kloboucích, tak nejste příliš daleko od pravdy. Není to ale všechno, lidé tady jsou usměvaví, nápomocní a příjemní, obloha v podstatě neustále čistě modrá, teploty skoro celý rok moooc příjemné. Snad ještě nikdy se mi jinde nepodařilo opálit se v říjnu u venkovního bazénu, ochutnat ty nejlepší steaky na světě nebo tančit na opravdové kovbojské tancovačce :).

Američani mají na univerzitách hodně dlouhé zimní prázdniny, jak jsi naložila s těmi několika týdny ty?

Vánoce 2010 jsme s kamarády procestovali celé východní pobřeží USA. Zároveň jsem si udělala ještě odbočku do Montrealu v Kanadě a jela navštívit téměř celou skvadru kamarádů Kanaďanů, kteří rok nebo dva zpátky studovali alespoň semestr v Praze. Některé jsem viděla po dvou letech, některé po sedmi měsících, ale i přes to všechno jsme stále výbornými kamarády.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.