„Chci vědět, zda nás roboti opravdu jednou ovládnou,“ říká Bára Smolíková z Otevřené informatiky ČVUT

Bára studuje druhý ročník na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Proniká do tajů programu Otevřená informatika. Je to pro ni velká výzva, ale se studiem je celkově moc spokojená. A najde si čas i na spoustu jiných aktivit mimo školu. Baví ji šachy, jezdectví a florbal.

Báro, co studium programu Otevřená informatika vyžaduje za znalosti?

Studuju obor nazvaný Informatika a počítačové vědy. Klíčové předměty jsou hlavně matika a ty, co se týkají programování. U našeho oboru je opravdu potřeba rozvíjet matematické a logické uvažování. Třeba se učíme různé postupy, jak řešit matematické problémy a pak je naprogramovat.

Proč právě tenhle obor?

Obor informatika a počítačové vědy mě zaujal z nabízených oborů na Fakultě elektrotechnické ČVUT nejvíc, protože jde o kombinací softwarových a počítačových systémů. Taky je zaměřený na matiku, což mi vyhovuje, protože s matikou jsem velká kamarádka. Zato s programováním teprve hledáme společnou řeč :).

Čeká tě během studia nějaké vzrůšo:)?

Moc jsem zvědavá na předmět nazvaný Základy umělé inteligence, protože UI mě momentálně zajímá nejvíc :). Můj zájem o UI nejvíc vzbudilo čtení sci-fi povídek a románů I. Asimova, proto bych tomu všemu :) ráda rozuměla a byla schopná usoudit, zda nás opravdu jednou roboti ovládnou :-). Hodně se mi na studiu taky líbí možnost, že kdybych chtěla studovat i nějaký předmět z jiných oborů, tak není problém si ho zapsat..

A jaká je mezi vámi studenty a učiteli atmosféra?

Na našem programu panuje velmi přátelská atmosféra. Určitě je to dáno tím, že na náš program berou míň lidí. Svůj velký podíl na tom má také realizační tým otevřené informatiky, který v loňském roce pořádal různé akce. Jednalo se například o akci s názvem OI v kostce - seznamovací akce spojená s šifrovací hrou nebo výlet na Sněžku. Organizaci těchto akcí převzal letos vzniklý OI klub, na jehož fungování mají značný podíl sami studenti a studentky, třeba já ;).

Jakým směrem se chceš po škole vydat?

Uplatnění bych samozřejmě mohla najít v informatice třeba jako programátorka, vývojářka nebo výzkumná odbornice.,Já bych ale chtěla pokračovat dál na doktorandském studiu a později se zapojit do nějakého výzkumu. Spousta mých spolužáků už zvládá pracovat i při škole. Pro mě by to bylo bohužel velmi náročné vzhledem k tomu, že do Prahy dojíždím a mám časově náročné koníčky: jezdectví a florbal.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.