Hanka Kodedová: Biomedicína na ČVUT je dobrá volba

Hanka (24) je v páťáku na oboru Přístroje a metody v biomedicíně. Během studia poznala díky ČVUT nejen teorii z lavic nebo při exkurzích. Měla možnost podívat se, jak to chodí v praxi díky stáži v Rehabilitační klinice Malvazinky. Poznala i top vedení v Linetu, jedné z nejlepších českých firem, co v oboru působí po celém světě díky programu mentoring na ČVUT. Další zkušenost z oblasti výzkumu získala díky ČVUT na zahraničním studijním pobytu v Glasgow.

Proč si vybrat Fakultu biomedicínského inženýrství?

Fakultu biomedicínského inženýrství jsem si vybrala jako kompromis techniky a medicíny - oborů, kterým jsem se chtěla věnovat. Studuju tu už pátý rok, nejdřív bakalářský obor Biomedicínká a klinická technika (nově s názvem Biomedicínský technik) teď navazující magisterský program Přístroje a metody v biomedicíně.

Zaměření předmětů oborů nezapře původ vzniku fakulty z výzkumného ústavu z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Kromě základů biologie, anatomie, chemie, fyziologie musíš zvládnout i elektrotechniku, fyziku a samozřejmě matiku. Bakalářský program směřuje k praktickým dovednostem. Magisterský program se spíš soustředí na rozšíření teoretických znalostí s velkým množstvím povinně volitelných předmětů.

 

Fakulta nabízí nové možnosti

Fakulta nově otevřela obory, co jsou víc orientované na medicínu – Fyzioterapie, Radiologický asistent, Optika a optometrie a Zdravotnický záchranář.

 

Dobrá parta lidí založená na osobním přístupu

Studium je poměrně dobře strukturováno, v prvních ročnících se srovnají znalosti studentů ve všech základních předmětech. Takže se nemusíš bát, ať přijdeš z jakýkoliv střední. Prostředí na fakultě je fakt přátelský. Většina vyučujících je mladá a můžeš se s nimi často potkat na společně pořádaných akcích, jako je grilování před budovou fakulty, ples, a podobně.

 

Jaké má fakulta vztahy se zahraničím?

Stejně, jako celé ČVUT, nabízí i naše fakulta velké množství výjezdů na zahraniční univerzity. Hodně cool je program ERASMUS MODUS ( http://www.biomedicaltechnology.eu/), který umožňuje studovat celý magisterský program na zahraniční univerzitě. Já sama jsem se účastnila Summer School v Suwonu v Jižní Koreji. A pak ještě výměnného pobytu ERASMUS na University of Strathclyde v Glasgow ve Skotsku.

 

Co jsi dělala semestr ve Skotsku?

Tam jsem začala pracovat na své diplomové práci na téma optických vlastností nanočástic vzácných kovů. Dál na ní pokračuju v Praze na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v rámci pětiletého grantu na výzkum nanočástic stříbra.

 

Co bude následovat po vystudování Fakulty biomedicínského inženýrství?

Já osobně, ještě nemám úplně jasno. Na výjezd do Skotska jsem získala stipendium společnosti Accenture. Na základě tohodle kontaktu jsem po návratu do Čech začala v Accenture pracovat, takže objevuju zase něco nového. Ještě se uvidí, jakou cestou se po odstátnicování vydám :) Uplatnění po dostudování Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT je obecně hodně široký. Počínaje technikem v nemocnici, nebo vývojem přístrojů, zařízení i softwarů až po vědeckou práci.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.