Šárka Procházková: Stáž ve Skotsku nakopla mou kariéru

Šárka si náležitě užila studia na ČVUT. Kromě toho, že se věnovala oblasti, co jí ve škole bavila, stíhala i fůru věcí kolem. Zapojovala se studenstkých projektů na univerzitě - do dobrovolnické organizace, kde pomáhala zahraničním studentům, pořádala i cool akce přes léto a zimu pro český studenty, známý pod názvem Technická přestávka.

Jaký obor jsi studovala na ČVUT a co si pod ním můžeme představit?

Vystudovala jsem obor Technika prostředí na Fakultě strojní ČVUT. Co by sis pod pojmem Technika prostředí měla představit? Učíš se hlavně o větrání, třeba o klimatizaci, a vytápění různých obytných i neodbytných prostor.

 

O čem jsou klíčové předměty tohohle oboru?

Ve většině předmětů zkoumáš vlastnosti vzduchu a možnosti jeho úprav. Pak taky související problémy jako jsou například regulace, izolace nebo hluk zařízení. No a samozřejmě na fakultě se nezapomíná ani na velký téma současnosti, na alternativní zdroje energie a nízko-energetickou výstavbu.

 

Proč jsem si vybrala takový obor?

Odpověď je jednoduchá. Šla jsem ve stopách svého táty. Po střední jsem nevěděla, kam dál. Oba mí rodiče vystudovali strojárnu na ČVUT. Já jsem nechtěla mít nic společnýho s humanitní oblastí, tak jsem šla na Fakultu strojní taky:) Když jsem se měla rozhodnout o oboru, dala jsem na tátovu radu a zvolila jsem ten jeho. Dobře jsem udělala, v dnešní době má opravdu velký potenciál.

 

Využila jsi během studia nabídku zahraniční stáže?

Ve čtvrťáku jsem se rozhodla vyrazit na studijní pobyt do Skotska. Jmenovitě na Strathclyde University v Glasgow, která úzce spolupracuje s mým oborem. Takže najít předměty, co by mi na ČVUT uznali, nebyl vůbec problém. Fajnovou zkušností bylo poznat na vlastní triko jiný přístup a univerzitní systém, který mi v hodně směrech přišel jednodušší, než ten na ČVUT.

 

Jaký byl život na koleji ve Skotsku?

Pro mě jako Pražačku, která znala bydlení na kolejích jen z doslechu od kamarádů, přinesl život na koleji s borcema z různých zemí a kontinentů super rok napěchovaný tunou zážitků.

 

Byl pro tebe pobyt v zahraničí přínosný?

Pobyt v zahraničí mi dal hrozně moc. Naučil mě se o sebe postarat a taky líp poznat sama sebe. Současně jsem se seznámila se spoustou nových lidí a různých pohledů na život. Přínos, který vynáším do nebes, je technická angličtina, ta mi otevřela dveře k mé současné práci, co mě baví a je v oboru.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.