Když tě fyzika provází na každém kroku tvého života a ani o tom nevíš

Se začátkem nového semestru se na Fakultě elektrotechnické ČVUT rozbíhá už tradiční cyklus Přednášky fyzikálních zajímavostí. Tady ti odborníci srozumitelnou formou vysvětlí dění na zeměkouli, v jejím okolí a za čím vším stojí fyzika. Napadla tě třeba někdy otázka, proč je v noci tma?

Baví tě fyzika, ale to, co se dovíš ve škole, ti nestačí? Zajímá tě, jak svět kolem tebe funguje, ale nemůžeš najít odpovědi na všechno? Anebo zatím ještě moc nechápeš, co na ní ostatní pořád vidí? Fakulta elektrotechnická ČVUT ti nabízí řešení. Po sedm týdnů pořádá volně přístupnou akci pod názvem Fyzikální čtvrtky. Na ně zve přední odborníky nejen ze svých řad, ale i z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, z TU Liberec nebo představitele Českého hydrometeorologického ústavu. Volný cyklus přednášek probíhá jednou týdně. Každá přednáška je zaměřena na jedno konkrétní téma, která ale na sebe nenavazují.

Tyhle přednášky sice jsou určeny především pro vysokoškolské studenty a odbornou veřejnost, ale tím se nenech zaskočit. Většinu výkladu zvládne bez problému i vnímavý středoškolák. A na to, co ti nebude jasné, se prostě zeptáš. Takže když odhodíš stud a s partičkou dalších nadšenců dorazíš, uvidíš, že se dá dělat fyzika i hodně zajímavě, že to nemusí být jen suchá teorie. Ale taky to, že ta teorie je nutná, abys pak chápala všechny ostatní věci. A třeba tě daná problematika tak nadchne, že se jí budeš chtít rovnou víc věnovat. Když totiž slyšíš zapáleného profíka, který opravdu ví, o čem mluví, a navíc to dokáže i dobře podat, tak to je úplně něco jiného a nadšení pro věc se přenese i na tebe.

Rozsah témat je opravdu obrovsky široký počínaje rentgenovým zářením přes exkurz do historie a konče snahou dosáhnout teploty dvě miliardy kelvinů. V nabídce pro tento semestr figurují přednášky, jako jsou: Mikrovlnná observatoř PLANCK a její první výsledky, Proč je v noci tma?, Impulsní silnoproudé výboje – jak dosáhnout teploty dvě miliardy kelvinů, Atmosféra jako fyzikální systém – o Mezivládním panelu pro změny klimatu (IPCC). Na rozjezd si můžeš dát třeba něco méně specializovaného, ale později uvidíš, že se není, čeho bát.

První přednáška je plánována už na 24. února 2011 v budově fakulty, na adrese Technická 2, místnost 309, Praha 6. Čas začátku v 16.30 a místo je pro všechny přednášky stejné. Další informace, přesný harmonogram ale i videa se záznamy z předcházejících přednášek jsou na webových stránkách http://www.aldebaran.cz/fyz_ctvrtky/ . Nenech se zastrašit tím, že bys měla jít na půdu vysokoškoláků, kde nevíš, co tě může potkat. Jednou tam taky budeš studovat, takže není proč první návštěvu odkládat na později ;-).

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.