Marija Miletić se zamilovala do jádra

Marija Miletić (25) pochází z hlavního města Srbska, Bělehradu. V Praze vystudovala ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, konkrétně teorii a techniku jaderných reaktorů. V současnosti pracuje v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, v oboru, kde je minimum žen.

Viděla jsi filmovou bondovku Jeden svět nestačí? Partnerkou agenta 007 je tam jaderná inženýrka. Samozřejmě žádná upjatá vědkyně ve špadně padnoucím bílém plášti, ale atraktivní mladá žena. Tak takovou je v reálném světě Marija Miletić. Je jí pětadvacet a skromně říká, že na Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy má na starosti obsluhu malého jaderného reaktoru.

Je vůbec první ženou, která si udělala operátorské zkoušky na řízení reaktoru. "Jsme tam trochu za exotky," přiznává Marija Miletić s tím, že z celkové tisícovky zaměstnanců ústavu je žen jen pár desítek. Ani přes mužskou převahu ale diskriminaci necítí.

 

Jak se vlastně ocitla na ČVUT v Praze?

I když si jako malá ráda hrála s panenkami, technika ji vždycky lákala. Na střední škole se dozvěděla o inzerátu s nabídkou stipendia pro studium technických oborů v zahraničí. Mohla si vybrat - buď Česká republika, nebo Rusko. Přiznává, že kromě názvu hlavního města toho o svém budoucím působišti moc nevěděla, ale rozhodla se dobře, no ne? ☺

" Čekala jsem, že čeština bude blíž srbskému jazyku, ale bylo to těžší, než jsem si myslela." Prostředím se prý naše země moc neliší, zato povahou lidí ano. "Jste nějak blíž Západu. My jsme orientovaní víc na Východ, ale přijde mi, že vy máte blíž spíš k Německu," říká.

Po příjezdu do ČR studovala rok češtinu s ostatními zahraňáky v Poděbradech, pak se musela rozhodnout pro konkrétní obor. Vybrala si ČVUT, Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. "Slyšela jsem, že to je jedna z nejtěžších škol v Praze, takže to byla výzva. "Do prváku nastupovalo šest set studentů, dokončila ho jen polovina a z toho sotva dvacet holek. Na konci druháku si pak vybrala zaměření na techniku a teorii jaderných reaktorů. A u něj už zůstala.

 

Jak se řídí jaderný reaktor?

"Koukáte na monitory, sledujete parametry," říká stručně. "Nejsem na to sama, střídá se nás asi deset. Je to výzkumný reaktor, to znamená, že nevyrábíme elektřinu, ale děláme experimenty pro elektrárny a mezinárodní firmy."

Pro většinu z nás je konkrétní příklad nutností ☺: "Zrovna ozařujeme vysoce obohacený uran, který se pak rozpadem mění na molybden. Dodáváme ho do Belgie, kde se používá k výrobě technecia, to se využívá v nukleární medicíně po celém světě, kde slouží ke stanovení diagnózy nádorů. Dvanáctigramový vzorek musí být kvůli radioaktivitě převážen v pětitunovém kontejneru."

Kromě toho taky ozařují materiál, ze kterého se vyrábějí trubky parního generátoru v jaderných elektrárnách, a testují, co vydrží.

Marija žije v Česku sedm let a minimálně ještě další tři roky, než dokončí doktorát, tu hodlá zůstat.

 

Co čeká na Mariju po studiu na ČVUT?

"To se uvidí, jsem tu šťastná, ale můj domov je pořád v Srbsku," říká. Návrat domů má ale jeden háček. Po černobylské havárii bylo v Srbsku štěpení jádra zakázáno a veškerý výzkum zastaven. "Pokud bych se vrátila, snažila bych se prosadit otevření katedry technického oboru a to se zaměřením na jádro, ale to je náročná cesta."

O popularizaci jaderné energie se rozhodně bude snažit dál, ať už tady v ČR nebo v Srbsku. "My na naší katedře jsme totiž do jádra všichni zamilovaní ☺," tvrdí.

 

Zaujala tě jaderná fyzika? Uvažuješ o vysoký škole právě v tomhle oboru? Pak klikni na www.jaderka.fjfi.cvut.cz, kde se dozvíš všechny info.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.