Sportovní i elegantní. Nedostižná elektroformule ze stáje týmu studentů ČVUT

Studenti z ČVUT vystavěli první elektroformuli v ČR a hned se s ní dostali na soutěž Formula Student Electric v německém Hockenheimu, kde se v srpnu utkají s 29 týmy z celého světa. Při testování od ledna už elektroformule najela přes 24 kilometrů, vypadá to na pořádnou jízdu.

Tým studentů vyvíjí formuli na elektrický pohon od loňského září. Vychází z prvního vozu z podzimu 2007, odkdy se datuje historie ČVUT formule, a ten je poháněný spalovacím motorem. Oproti původnímu modelu jde v případě elektroformule hlavně o úpravu pro umístění elektromotoru a baterií do nosného rámu. Na první jízdu vyjel testovací model letos 22. ledna. "Testujeme především elektropohon a výdrž baterií," uvedl Tichánek.

Současně s elektroformulí se staví už třetí vůz se spalovacím motorem. Loni se při závodech v Hockenheimu umístili na 18. místě. Letos s ním hodlají bojovat ve Velké Británii, v Itálii a ve Španělsku.

Na projektech se podílí osvědčená kombinace studentů z Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické. „Propojení studentů z různých fakult na jedné straně dobře přispívá k plnění našeho dlouhodobého cíle, kterým je rozvoj technického vzdělání, tvořivosti a soutěživosti studentů, a za druhé se tím vytváří příležitost pro větší zapojení studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT. Naskýtá se tak další prostor pro vyniknutí a věříme, že se nám naše plány podaří", komentuje rozhodnutí o stavbě elektroformule Ing. Radek Tichánek, Ph.D., z Fakulty strojní ČVUT.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.