Uživatelsky vytuněná ovládání od počítače až po mobil

S rozvojem technologií se zvyšuje potřeba, aby je bylo schopno ovládat víc a víc lidí. Drtivá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením, ať už to jsou počítače, mobilní telefony, domácí spotřebiče nebo auta, je zprostředkována tak zvaným “rozhraním”. Díky němu člověk nejen ovládá zařízení příkazy, ale také jeho prostřednictvím dostává odpověď, zpětnou vazbu o stavu nebo procesech v něm.

Cool obor, co se tvorbou uživatelských rozhraní zabývá, se jmenuje Human-Computer Interaction. Tento obor v sobě spojuje znalosti ze všech možných specializovaných oborů lidstva, jako jsou informatika, psychologie, sociologie, antropologie, design, lingvistika nebo taky ergonomika. Prostě všechno, co má vliv na chování a potřeby člověka při používání technických vychytávek dnešní doby. Každá z disciplín umožňuje z jiného úhlu pohledu řešit vznik a poladit uživatelské rozhraní tak, aby bylo pro zákazníky ideální.

Obor Human-Computer Interaction (HCI) je v Česku dost mladá a zatím ne moc rozvinutá disciplína. Hlavně akademickým institucím může zapojení do řešení problematiky HCI přinést zajímavé možnosti spolupracovat s různorodými obory i s komerční sférou. V rámci HCI se zatím jedná spíš o samostatné projekty než o komplexní dlouhodobou spolupráci. Mezi pěknou řádkou institucí v ČR už nějaká spolupráce aktivně probíhá, za nejaktivnější je označovaný tým odborníků z Fakulty eketrotechnické ČVUT v Praze, konkrétně se jedná o Institut intermédií.

Institut intermédií byl založen v roce 2007 díky spolupráci ČVUT a Akademie múzických umění v Praze. Cílem institutu je vytvořit funkční a dobře technicky i personálně vybavený systém, který bude sloužit k propojení technických a uměleckých oborů formou praxe i teorie, takže bude podporovat profesionální rozvoj studentů a rozjede týmovou a mezioborovou metodu práce. Třeba konkrétně oblast virtuální reality, komunikace a pohybu má využití v umělecké produkci – na projektu pracuje Ing. Roman Berka, PhD., z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.