Studentům záleží na tom, kde žijí. Navrhují chytrá řešení pro životní prostředí.

Vítězové soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí jsou Dong Nguyen Thanh a Hung Hoang Dieu z Vysoké školy chemicko-technologické a z Českého vysokého učení technického v Praze. Uspěli v konkurenci víc než stovky projektů s novou technologií k odstraňování arzénu ze znečištěné vody. Ocenění jim předali ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Loni v listopadu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí a Akademie věd soutěž s cílem najít nové talenty a využít jejich myšlenky a nápady pro řešení konkrétních problémů životního prostředí. Porota hodnotila praktický přínos pro ochranu životního prostředí, objevnost, realizovatelnost a originalitu projektu.

V soutěži se jednalo o místa s výskytem arzénu v povrchových vodách jsou v Jihočeském Karlovarském, Ústeckém a Středočeském kraji, kde jsou zdrojem znečištění popílky tepelných elektráren, doly, zemědělství i průmyslové odpadní vody. Vítězové navrhli novou metodu, která umožňuje arzén z vody úplně odstranit. Navíc je mnohokrát levnější než dosavadní způsoby a je možné ji využít v EU i v globálním měřítku! Technologie je už připravena k patentování a průmyslovému využití!

Soutěžilo se ve dvou kategoriích - středních a vysokých škol. Kromě hlavní ceny se udělila cena Talent roku a tři soutěžní práce byly označené za Nápad roku.

Pět projektů s největším potenciálem k uskutečnění získalo 100 000 korun. To má umožnit ověření realizace projektu v praxi. Kromě vítězů v kategorii "vysoké školy", porota pro tuto odměnu vybrala i držitele druhého místa Jonáše Tokarského z Technické univerzity v Ostravě, ten soutěžil s návrhem čištění vod a plynů.

Stejná částka putuje taky vítězi kategorie střední školy. Tím je Vojtěch Kundrát ze Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského a Gymnázia Ostrava-Zábřeh. Přišel s novou technologií pro čištění kontaminovaných vod a území. Současně ho porotci vyhlásili talentem roku.

Dvě stotisícová ocenění získaly slečny! Barbora Jedličková z Masarykovy univerzity v Brně za novou metodu přípravy vzorků vody a Martina Nádherná z Ústavu organické chemie Akademie věd s prací o nových bezpečných Li-ion bateriích nejen pro elektromobily.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.