Technomolky se hlásí o slovo

Mohou se holky vyrovnat klukům? Jsou jejich schopnosti rovnocenné? Technomolky si myslí, že když pomineme fyzickou sílu, tak určitě ano. Na straně technicky zaměřených holek jsou i vědecké testy, které jejich názor podporují. Jak je tedy možné, že je zatím v nových technologiích tak málo holčičího zastoupení?

Technomolky je úplně nové slovo, se kterým přišla studentka antropologie Iveta Hajdáková. Tu zaujal výraz geek, v holčičím provedení geekgirl nebo taky geekette. Tak se v angličtině označujeme člověk, co se zajímá o IT a nové technologie. Jeho překlad do češtiny zatím existuje jen v ženské verzi, ten mužský si na ten svůj bude muset ještě chvíli počkat ;-).

Výzkum vědců z Filadelfie dokazuje, že holky i kluci mají stejné matematické schopnosti, jen mají nižší sebevědomí ve své schopnosti. Hlavním problémem je překonání stereotypu, že „holky nemají buňky na matiku“, o čemž je občas přesvědčuje i jejich rodina.

Blíže to vysvětluje Lucie Žolté, která IT studuje a přidává vlastní zkušenost: "Hlavně v prvních ročnících studentka Elektotechnické fakulty VŠB jsem měla vždy pocit, že jsem ve třídě největší blbec. Všichni kolem se tvářili jako největší odborníci, házeli po sobě termíny, které mi nic neříkaly. Byla jsem přesvědčená, že budu jediná, která u zkoušky vyletí. První test ale ukázal opak a byla jsem nakonec jedna z mála, která předmět úspěšně absolvovala. Ono chvíli trvá, než člověk pochopí, jak s počítačem komunikovat. Když se holky chvíli nechytají, usoudí, že na to nemají a vzdají to."

Podobný názor má i Alena Varkočková, studentka softwarového inženýrství na Fakultě elektrotechnické na ČVUT: "V Česku je v IT rozhodně málo žen. Nemám moc přehled o zahraničí, ale přijde mi, že na západě už se začíná mýtus jménem "žena v IT” tak trochu bořit. Ostatně Google třeba ženám v IT pomáhá a docela dost jich taky zaměstnává." Zároveň dodává, že na Fakultě elektrotechnické ČVUT každý rok holek přibývá.

Přitom historie jako první programátorku označuje Adu Lovelace žijící už v 19. století. Byla to především velmi dobrá matematička a její práce si programátoři cení dodnes.

Jednoduše, ženy a počítače jdou náramně k sobě. Počítačem žena neztrácí svoji osobnost, může být i sexy. Prostě to není nic divného, ale naopak in.

Technomolky žádají odhození zbytečného studu a nedůvěry k překonání všech klišé, které ženám brání v jejich seberealizaci v technických a IT odvětvích a vlastním příkladem jim velí nebát se je překonávat.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.