Holky, pojďte do vedení

Láká tě představa, že budeš vést v budoucnu firmu? Že se budeš podílet se na rozhodování o jejím osudu? Jen do toho! Průzkumy mluví jasně. Společnosti, které mají na vysokých pozicích ženy, jsou úspěšné. Mezi výhody se řadí například lepší finanční výsledky, lepší podmínky pro diskuzi, bourání starých zavedených pravidel a v neposlední řadě fakt, že mužské osazenstvo chodí daleko lépe upravené do práce:).

Podle odhadů je ale v ČR stále málo žen, které se pohybují v top managementu. Mluví se řádově o sedmi procentech. V tom případě jsme výrazně pod evropským průměrem, který se přibližuje deseti procentům žen ve vedení firem.

Žebříčku vévodí Norsko, to si dokonce uzákonilo 40 procentní podíl žen. Ze zavedení kvót nebyl na začátku nikdo na větvi, ale osvědčilo se to. Jak také potvrzuje Elin Hurvenes, zakladatelka a šéfka Professional Boards Forum: „470 řídících orgánů nemělo žádné ženy a novou legislativu nikdo nepodporoval. Podmínky ale nakonec splnily všechny firmy, kterých se to týkalo a dnes vidí v působení žen ve vedení velké přínosy. I kdyby se dnes kvóty zrušily, počet žen dramaticky neklesne.“

Norská cesta ale české podnikatelky moc nebere. Spíš by chtěly vytvořit prostředí, kde se dá lépe skloubit kariéra a rodina. „Ženy, které se chtěly prosadit, možnost měly. Ani já jsem nikdy neměla pocit, že by mi někdo házel klacky pod nohy proto, že jsem žena,“ říká Vladimira Glatzová, zakládající partnerka advokátní kanceláře Glatzová and Co.

Podobný názor má i Senta Čermáková z firmy Hewlett-Packard: „ Když se ženy budou spoléhat na kvóty, ubere jim to chuť, soutěživost.“ Sama se i bez kvót dostala na pozici ředitelky vztahů s médii a analytiky v oblasti technologických služeb HP a působí po celém světě.

Ale i když máme v Česku málo top šéfových, je spousta příkladů, u kterých se inspirovat. Třeba Muriel Anton šéfuje Vodafonu, Jane Gilson zase Microsoftu a Magdalena Souček je v čele Ernst & Young. Za podnikatelskou zónu stojí za to zmínit Evu Štěpánkovou, která vybudovala kosmetickou firmu Ryor nebo Kateřinu Janků, co má na triku Moravia IT .

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.