ČVUT designuje na míru mladým, co jsou zatím single, … ☺

V architektonické soutěži navrhují studenti ČVUT bydlení pro singles, fenomén naší generace. Pro mladý lidi, co jsou bez závazků a mají čas a prostor pro zábavu, sport, zkrátka pro aktivní život.

Tohle téma otevřel nově Kabinet modelového projektování Fakulty architektury ČVUT a vypsal soutěž na návrh bydlení pro singles. To je zadání pro čtvrtý ročník soutěže pro studenty univerzit se zaměřením na stavařinu nebo architekturu - Revit Open 2010. Na střeše paneláku v centru města se má navrhnout bydlení pro lidi, co programově bydlí samostatně, jsou mladí, finančně zajištění, se zájmem o kulturu a ekologii.

Studenti k tématu mají rozhodně co říct. „I to je důvod, proč jsme letos obzvlášť zvědaví na jejich návrhy. Žijí jiným stylem života než generace před nimi. Singles mají věkově blíž právě k dnešním studentům než k nám. Dá se říci, že si studenti mohou navrhnout bydlení sami pro sebe na základě vlastních zkušeností,“ uvedla Ing. arch. Dana Matějovská z Fakulty architektury na ČVUT.

„Pro soutěž jsme vybrali dům, který splňuje to, co je pro single důležité. Je blízko centra, nedaleko zastávky MHD a současně kousek od přírody, cyklistických tras a podobně,“ sdělila za organizátory soutěže Ing. arch. Matějovská.

Dalším požadavkem projektu je ekologická nenáročnost bydlení a jeho šetrnost k přírodě. „Studenti s tím přichází sami, jejich zájem o „zelená“ témata je vysoký. Ostatně od roku 2020 se již budou moci stavět jen domy s minimální spotřebou energie,“ připomněl předseda poroty soutěže Ing. Patrik Minks ze společnosti Autodesk, která s ČVUT na soutěži spolupracuje.

Svou představu single bydlení si vymazlila Hana Hlávková z Liberce: „Chtěla bych, aby byt byl moderní, vzdušný a hodně světlý. Chtěla bych velkou koupelnu a hodně úložného prostoru na kolo a další náčiní. Byt by měl být také nenáročný na provoz.“

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.