Národní technické muzeum znovu otevřelo své brány

Po čtyřech letech rekonstrukce se 16. února otevřelo pro veřejnost Národní technické muzeum v Praze na Letné. Připraveno je pro vás celkem pět nablýskaných expozic a dvě výstavy. Slavnostnímu otevření přihlížel i prezident republiky Václav Klaus a rektor ČVUT prof. Václav Havlíček.

Novou éru v Národním technickém muzeu stylově rozjela parní lokomotiva Hrboun, popustila pár obláčků a pořádně zatroubila. Mezi významnými hosty nechyběly ani politické špičky ženského zastoupení, jakou je například předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Miroslava Němcová.

Prezident řekl, že se na znovuotevření muzea opravdu těšil. Při prohlídce expozic dokonce několikrát utrousil, že "tohle" ještě pamatuje. "Určitě sem vezmu svoje vnoučata," prohlásil v úvodním projevu. Podle něj by se do muzea měli přijít podívat hlavně mladí, aby věděli, jaké technické skvosty vznikly během české historie. "Spousta českých vědců přesáhla svým věhlasem hranice našeho státu, ale třeba na rozdíl od umělců nejsou bohužel mezi českou veřejností zdaleka tak známí," řekl Václav Klaus.

A co je vlastně k vidění? “Na více než 5 500 metrech čtverečních vystavujeme na 5 000 exponátů," uvedl generální ředitel muzea Karel Ksandr. Muzeu dominuje veliká dopravní hala, plná aut, motorek, letadel, železnic i lodí od konce 18. století do současnosti včetně různých unikátních kousků - koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1795, která hasila požár Národního divadla, vůbec první auto vyrobené na našem území - NW Präsident z roku 1898, nejstarší dochované auto - Audi z roku 1911,anebo třeba jediný dochovaný vůz salonního vlaku císaře Františka Josefa z roku 1891.

K prohlídnutí jsou taky jediné dvě české Nobelovy ceny - akademika Jaroslava Heyrovského za polarografii z roku1959 a básníka Jaroslava Seiferta z roku 1984. A zajímavost nakonec: rektor ČVUT propůjčil k vidění originál rektorského řetězu.:) Takže při nejbližší příležitosti se vyprav s kamarádkou nebo přítelem do NTM, ať jsi IN.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.