Se stavebnicí Merkur postavíš Eiffelovu věž i stroj na kontaktní čočky

V zámecké galerii v Kladně probíhá až do příštího března bezkonkurenčně největší výstava stavebnic Merkur u nás. Máš příležitost jak zkouknout modely známých světových staveb, tak si trochu hrát a sestavit vlastní dílko nebo sledovat, jak na Biomedicíně na ČVUT využívají stavebnici u studia, např. v robotice.

K 85. výročí existence zorganizoval výstavu stavebnice Merkur velký nadšenec Jiří Mládek. On sám staví už 60 let, tomu se říká celoživotní koníček Přijď obdivovat modely petřínské rozhledny, Eiffelovy věže nebo důlní těžební věže Mayrau nebo také největší železnice. Krásná inspirace. Návštěvníci v sobě kreativního ducha nemusí potlačovat. Celá jedna místnost zámecké galerie se proměnila v hernu, kde si všichni můžou podle vlastní fantazie sestavovat. Ty nejlepší budou vystaveny a po skončení výstavy oceněny. Hrát si s Merkurem může být ale i věda. Součástí výstavy je i prezentace kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Na fakultě se stavebnice Merkur využívá u studia i vědecké práce.

"Merkur nám umožňuje rychle ověřit funkčnost prototypu navrhovaného zařízení i dodatečné změny ve tvaru dílů," pochválil stavebnici Jan Kauler, který na fakultě přednáší robotiku.

Studenti z Fakulty biomedicíny se tak po padesáti letech vydávají ve stopách profesora Otty Wichterleho, který jako první na světě s pomocí Merkuru sestavil první stroj na odlévání kontaktních čoček.

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.