Letní řádění v Temelíně

Léto už pomalu končí a velký prázdniny taky. Člověku je z toho smutnozase začne škola. Ale určitě už spřádáš plány, co podnikneš příští léto. Co takhle zkusit něco dost bláznivýho? Podnikni misi do sci-fi světa v jižních Čechách. Nech se zavřít na čtrnáct dní do temelínský elektrárny a pořádně to tam s partou vyvolených prozkoumej.

Nastupuješ právě do prváku na ČVUT? Otvírá se ti tak super příležitost, dostat se mezi pár vyvolených studentů a studentek, který v létě během čtrnácti dnů poznají na vlastní oči, jak vlastně funguje jaderná elektrárna, po který tě provedou odborníci nejvyšších kvalit.

„Prostřednictvím Letní univerzity chceme studentům ukázat prostředí naší elektrárny, vzájemně se poznat a třeba s některými začít spolupracovat ještě během jejich studia. Kvalifikované odborníky totiž potřebujeme neustále, a to bez ohledu na zvažovanou dostavbu elektrárny. Účastníci Letní univerzity mají velkou šanci najít uplatnění na naší elektrárně. Například s pěti absolventy Letní univerzity jsme se domluvili na nástupu v příštím roce,“ představuje hlavní myšlenku Letní univerzity ředitel JE Temelín Miloš Štěpanovský.

Letní univerzita letos pořádala už pátý ročník stáže přímo v elektrárně Temelína. Programu se účastnilo necelých 40 studentů z technických univerzit ČR, tak holky neváhejte a využijte jedinečnou šanci, zvlášť jestli jste z jaderky na ČVUT.

„Těší nás, že mezi studenty je o účast velký zájem. To, že dva týdny svých prázdnin dobrovolně věnují dalšímu studiu, je pro nás signálem, že o energetiku a jadernou energetiku mají opravdu zájem. Zároveň je to i motivací pro přípravu dalších ročníků,“ poznamenává Pavel Šimák, organizátor celého projektu.

Během té doby se zúčastníš hromady přednášek na téma jaderná, nejaderná a elektrická část elektrárny. Setkáš se i s vedením elektrárny a s případnými kolegy – operátory. Při prohlídkách provozu elektrárny se dostaneš přímo až reaktoru, tam si třeba můžeš na simulátoru vyzkoušet svoje reakce a udílení pokynů v případě, že je elektrárna v havarijním stavu.

Že jde o libovou záležitost, potvrzuje i účast děkanů z fakult jednotlivých univerzit, ovšem největší celebritou v týhle jaderný parádě je předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. S ní můžeš probrat vše, co tě zajímá poslední den stáže. K pořádání univerzity v Temelíně řekla: „Z Letních univerzit mám vzrůstající dobrý pocit. Na začátku jsme si říkali, kdo ví, jak to dopadne, jestli první ročník Letní univerzity nebude zároveň poslední. Nakonec se tak nestalo, přestože zájem mladých lidí o technické obory stále není příliš velký. Nechci říci, že jsem nyní v tomto směru optimistou, ale i díky podobným projektům už nejsem tak pesimistická jako jsem byla ještě před pěti lety.“

Dotazy a připomínky pište na ilona.prausova@cvut.cz.